Subiect "Depunere adeverinta studii superioare" Deschis de Istrate Iuliana la data: 10/30/2009 6:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Depunere adeverinta studii superioare
Scris de: Istrate Iuliana la data: 10/30/2009 6:22am
Gen:F
Data nasterii:28.04.1957
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua !

Va multumesc pentru ajutor si pentru interesul acordat! Am vazut ca sunteti interesati de data cand am depus adeverinta de studii superioare. Nu am depus-o odata cu depunerea dosarului de pensionare, dar nici foarte tarziu astfel incat, sa nu se tina cont de ea. Acel stagiu de 2 ani si 11 luni, eu l-am trecut asa cum este in decizia de pensionare. Mai exact am depus dosarul pe la sfarsitul lunii mai 2007, adeverinta la inceputul lunii iunie 2007 iar decizia de pensionare mi s-a emis in luna 27iulie 2007.Drepturile banesti insa le-am primit retroactiv adica din 28.04.2007 de la implinirea varstei de 50 ani.Ceea ce nu am depus eu la dosar nici pana in ziua de azi este acea adeverinta cu sumele incasate pe perioada somajului dar am inteles ca termenul de prescriptie este de 5 ani asa ca nu este timpul pierdut.Dar chiar asa in decizia de pensionare nici nu se specifica acest stagiu nu stiu ce sa mai inteleg!
Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste calcului punctajului pentru grupa. D-voastra spuneti ca trebuie sa iau in calcul anii intregi de spor dar Ordonanta 100/2008 face referire si la lunile de spor si cum eu mai am si cele zece luni peste cei 14 ani de ce sa nu le iau in calcul si pe acelea care sunt egale cu cinci de spor si mai departe cate 0,04166/fiecare luna mai ies ceva puncte si de acolo nu?!
In privinta stagiului,astept sa vad ce pensie primesc pe noiembrie si am sa va tin la curent.

30.10.2009 Cu respect
Iuliana Istrate
Re: Depunere adeverinta studii superioare
Scris de: la pensie la data: 10/31/2009 3:46am
Este adevarat ca suntem interesati in cazul dv sa intelegem mecanismul de majorare aplicat deoarece am constatat unele neconcordante in trei cazuri printre care si al dv si deoarece noi nu avem acces la instructiunile cu caracter intern ale Casei de Pensii incercam sa deducem aceste instructiuni.
In ceeace priveste ultima dv intrebare explicatia noastra este urmatoarea:
-Ati lucrat in gr I 14 ani si 10 luni.
-Pentru stagiu in gr I primiti un sor de vechime de 7 ani conform art 16 din legea 3/1977 (legea pensiilor in vigoare pana in aprilie 2001) care spune : “Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li se ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe : un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II …”
Pentru sporul de vechime de 7 ani calculat mai sus beneficiat conform OU 100/2008 de un punctaj suplimentar de 3,5 puncte.
Deci observati ca OU 100/2008 se refera la lunile de spor de vechime iar dv aveti 7 ani intregi de spor de vechime.
Se calcula punctaj si pentru lunile de spor daca ati fi avut stagiu de 15 ani de gr I si conform legii 3/1977 ati avut un spor de vechime de 7 ani si 6 luni . In acest caz intrau si cele 6 luni de spor in calculul punctajului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1