Subiect "Voi putea primi vreo pensie, si cind?" Deschis de Dana Radu la data: 09/06/2008 1:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Voi putea primi vreo pensie, si cind?
Scris de: Dana Radu la data: 09/06/2008 1:40am
Gen:F
Data nasterii: Martie 1959
Stagiul de cotizare: Am lucrat din 1983 pina in 1989, dupa absolvirea unei facultati la zi, de 5 ani.
Alte date: Am carnetul de munca. Din 1989 locuiesc in strainatate, si deci nu am mai cotizat in Romania.
Intrebare: Exista vreo posibilitate ca sa primesc o pensie la limita de varsta? Cum pot afla in ce grad, I sau II, se incadreaza locurile de munca unde am fost angajata? Si de unde pot afla daca au fost conditii speciale sau deosebite?
_Multumesc anticipat.
Re: Voi putea primi vreo pensie, si cind?
Scris de: la pensie la data: 09/06/2008 4:13am
Pensie la limita de varsta pot primi numai asiguratii care indeplinesc varsta standard de pensionare, care in cazul dv este 60 ani si stagiul minim de cotizare, care in cazul dv este 15 ani. Anii de facultate sunt socotiti stagiu asimilat si se adauga la stagiu de cotizare . Din pacate stagiu asimilat si stagiul de cotizare insumate nu egaleaza stagiul minim si in acest moment nu indepliniti conditiile de obtinere, la varsta standard de pensionare, a pensiei la limita de varsta.
Incadrarea locului de munca in grupele de munca I sau II se poate afla de la intreprinderea unde ati lucrat. Angajatorul avea obligatia sa inscrie grupa de munca in carnetul de munca daca era cazul.
Daca ati lucrat si cotizat in strainatate intr-o tara cu care Romania are incheiat acord de reciprocitate (Ex. tarile din UE) atunci vi se recunoaste stagiul din Romania, daca acest lucru va foloseste, (insa numai ca stagiu).
Re: Voi putea primi vreo pensie, si cind?
Scris de: Dana Radu la data: 09/07/2008 5:43pm
Gen:F
Data nasterii:Martie 1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru raspunsul dvs prompt. Inteleg ca nu pot obtine o pensie pentru cit am lucrat si studiat in Romania. Da, am lucrat si cotizat si intr-o tara UE (Belgia), si va rog sa imi dati detalii: ce trebuie sa fac pentru a mi se recunoaste stagiul din Romania? Ce se intelege prin stagiu? Va referiti la posibilitatea obtinerii unei pensii din tara UE, bazat pe activitatea din Romania?
Cu stima, si multumiri anticipate.
Re: Voi putea primi vreo pensie, si cind?
Scris de: la pensie la data: 09/08/2008 6:25am
Legea pensiilor 19/2000 Art. 8 prevede:
(1) Constituie stagiu de cotizare perioadele in care persoanele au platit contributii de asigurari sociale in sistemul public din Romania, precum si in alte tari, in conditiile stabilite prin acordurile sau conventiile internationale la care Romania este parte.
(2) Drepturile de asigurari sociale cuvenite in sistemul public din Romania se pot transfera in tarile in care asiguratii isi stabilesc domiciliul sau resedinta, in conditiile reglementate prin acorduri si conventii internationale la care Romania este parte.
Aceasta inseamna ca stagiul (anii in care ati cotizat) din strainatate vi se poate recunoaste in Romania numai ca vechime si prin aceasta indeplinind stagiul minim veti avea dreptul la calculul pensiei de limita de varsta in Romania la varsta de 60 ani dar calculul punctajului (de care depinde cuantumul) pensiei se face numai pentru stagiul din Romania adica perioada de cotizare in Romania si perioada studiilor universitare. In mod reciproc daca pensia in tara in care ati mai cotizat depinde de vechime pot fi recunoscuti anii de vechime din Romania.
La data pensionarii va puteti adresa institutiei din tara UE in care domiciliati, care se ocupa cu calculul pensiilor, cu cererea de calcul a pensiei atat a celei din Romania cat si in tara respectiva .Institutia respectiva printr-un schimb de corespondente cu Casa Nationala de Pensii si alte drepturi de Asigurari Sociale (CNPAS) din Romania transmit reciproc stagiile de cotizare si calculul pensiei de care beneficiati separat in fiecare tara. In cazul in care optati pentru transmiterea tuturor drepturilor in tara de domiciliu aceasta este posibila. In acest sens este bine sa vizitati site-ul CNPAS http://www.cnpas.org/ pagina “Pensionari cu domiciliu in strainatate”.
Ceiace este urgent in present este sa intreprindeti cele necesare pentru a transmite Casei de pensii datele necesare calculului ulterior al calculul pensiei. Dupa data de 1 aprilie 2001 datele privind contributia pentru pensie s-a transmis electronic catre Casa de Pensii si s-a constituit o baza de date in vederea calcularii ulterioare a pensiilor. Pentru intregirea acestei baze de date angajatorii au avut obligatia sa transmita datele anterioare datei de 1 aprilie 2001 actiune care a avut un termen care s-a prelungit pana in octombrie 2008 si care speram sa mai fie prelungit. Persoanele fizice care dupa data de 1 aprilie nu au mai fost angajate in tara au obligatia sa transmita singure aceste date catre Casa de Pensii. Pentru aceasta trebuie sa intocmiti un dosar cu urmatoarele acte:
-Carnetul de munca (original si copie)
-Adeverinta de la angajator cu sporurile permanente primite care nu au fost incluse in cifrele trecute in carnetul de munca (original).
-Adeverinta de la institutia de invatamant superior ca ati urmat si absolvit cursurile la zi ale acestei institutii cu perioada in care ati urmat acestre cursuri (original).
Aceste acte sunt depuse personal sau de catre o alta persoana imputernicita prin procura speciala La una din Casele Judetene de Pensii sau ale unui sector din Bucuresti. Procura poate fi emisa si de abasada sau consulatul Romaniei in acea tara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1