Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de lapensie la data: 09/07/2008 9:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: lapensie la data: 09/07/2008 9:12am
Pentru Capbun Angelica
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in martie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II de munca inainte de 1 aprilie 2001 a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite dupa aceasta data nu a mai fost gr a II a de munca ci grupa intitulata “conditii deosebite” in care presupunem ca ati lucrat si in acest sens am facut calculul. Pentru stagiul cuprins intre 24 si 26 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in septembrie 2011 daca la acea data veti avea stagiul complet de cotizare de 30 ani indeplinit .
Nu se ia in calcul iesirea la pensie anticipata deoarece se cere ca in martie 2012 sa aveti stagiu de cotizare de 40 ani (stagiul complet +10 ani) si nici pensie anticipata partiala deoarece pentru aceasta se cere sa aveti stagiul complet de cotizare de 30 ani indeplinit in martie 2012 si cum v-am spus mai sus inainte de acea data aveti dreptul la pensie la limita de varsta daca indepliniti stagiul complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1