Subiect "de cand ar trebui" Deschis de carmen la data: 09/09/2008 2:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
de cand ar trebui
Scris de: carmen la data: 09/09/2008 2:09am
Gen:F
Data nasterii:08.08.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
Am depus actele din 15 mai a.c.( am incetat activitatea pe 31 martie a.c.)Am primit decizia si pensia mi s-a calculat din 15 mai.
Nu mi s-ar fi cuvenit incepand cu 1 mai ? Initial asa mi s-a spus la ghiseul unde am depus dosarul.
Daca da, pe ce baza pot sa fac contestatie?
Multumesc mult,
Carmen
Carmen
Re: de cand ar trebui
Scris de: lapensie la data: 09/09/2008 5:18am
Prevederile legii 19/2000 in acest sens sunt :
art. 83
(1) Drepturile de pensie pentru limita de varsta se acorda si se platesc de la data indeplinirii conditiilor de pensionare, daca cererea a fost depusa in termen de 30 de zile de la aceasta data.
(2) Drepturile de pensie anticipata sau pensie anticipata partiala se acorda si se platesc:
a) de la data indeplinirii conditiilor de pensionare, daca cererea a fost depusa in termenul prevazut la alin. (1), dar nu inainte de data incetarii calitatii de asigurat, in cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1) pct. I, II si III;
(4) In cazul persoanelor ale caror cereri de pensionare au fost depuse cu depasirea termenului prevazut la alin. (1), drepturile de pensie se acorda si se platesc:
b) de la data depunerii cererii, dar nu inainte de data incetarii calitatii de asigurat, in cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1) pct. I, II si III, care solicita pensie anticipata sau pensie anticipata partiala;

Din pacate Casa de Pensii a interpretat prevederile legii in defavoarea dv dar sunt conform legii. Aceasta interpretare este urmatoarea:
Dv conform datei de nastere aveati dreptul la pensie anticipata partiala la 08 10 2006. Deoarece nu ati depus cererea in timp de 30 zile de la aceasta data conform alin (1) va incadrati in alin (4) si pensia se acorda de la data depunerii cererii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1