Subiect "PEnsie refuzata" Deschis de Florin la data: 09/19/2008 5:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PEnsie refuzata
Scris de: Florin la data: 09/19/2008 5:26am
Gen:Masculin
Data nasterii:28.05.1958
Stagiul de cotizare:41 ani 5 luni 10 zile
Alte date:23 ani gr I munca si 6 luni gr II munca - siderurgie
Intrebare: Buna ziua! In primul rand fac precizarea ca dosarul a fost respins pentru neindepliniria Limitei de varsta deoarece nu sunt indeplinite cond necesare reducerii varstei standard de pensionare ( lg 19/2000) in sensul ca stadiul de cotizare realizat in conditii speciale si gr I ( lg 3/1997) nu permite reducerea necesara a varstei standard de pensionare.
Mentionez ca in scrisoarea lor sunt prezentate urm : Stadiu complet cotizare : 35 ani ; Total stadiu cotizare realizat : 41 ani 5 luni si 10 zile ( din care 23 ani 10 luni 23 zile gr I,6 luni gr II, 3 ani 11 uni 29 zile conditii normale, 1 an 3 luni stagiu asimilat, 11 ani 9 luni stagiu aferent gr I si gr II). Intrebarea este daca este corecta decizia si daca as putea contesta aceasta decizie cu sanse de reusita. Va multumesc
Re: PEnsie refuzata
Scris de: la pensie la data: 09/19/2008 8:41am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 28 mai 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu putem sa ne pronuntam cu referire certa la prevederile legii 19/2000 deoarece datele prezentate de dv sunt neclare. Stagiul total de cotizare de 41 ani 5 luni si 10 zile este incorect si credem ca a fost calculat de dv eronat prin adaugarea celor 11 ani si 9 luni .
Am incercat mai multe posibilitati de incadrare si niciuna nu va da dreptul de iesire la pensie in prezent. Daca doriti un calcul précis al datei de iesire la pensie prezentati-ne situatia clara a stagiilor dv si anume:
-Data angajarii
-Stagiul de gr I in ani si luni calendaristice (numai pana la 1 aprilie 2001). Cu ce grupa de munca a fost echivalat, dupa 1 aprilie 2001, locul de munca de gr I (conditii speciale sau conditii deosebite).
-Stagiul de gr II a in ani si luni calendaristice (numai pana la 1 aprilie 2001).
-Stagiul dupa 1 aprilie 2001 in conditii deosebite sau speciale in ani si luni calendaristice.
-Ce reprezinta stagiul asimilat de 1 an si 3 luni (stagiul militar?).
-Stagiul in conditii normale in ani si luni calendaristice.
-Daca in prezent mai lucrati
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1