Subiect "legislatie" Deschis de FOCA SIMION la data: 09/21/2008 9:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
legislatie
Scris de: FOCA SIMION la data: 09/21/2008 9:52am
Gen:femeie
Data nasterii:23.05.1954
Stagiul de cotizare:14ani si 6luni
Alte date:este asigurata obligatoriu prin firma personala
Intrebare:dece tot ii se cere sa aduca cand decizia de pensionare cand act de intreruperea cartii de munca?
Re: legislatie
Scris de: la pensie la data: 09/21/2008 10:43am
Intrebarea este neclara si nu putem sa raspundem fara informatii suplimentare.
Nu ati spus daca persoana in cauza a avut in realitate pensie. Dupa data nasterii nu putea sa primeasca pensie la limita de varsta sau anticipata ci numai pensie de invaliditate sau de urmas. In acest caz va puteau cere nr. deciziei de pensionare pe care o pot gasi in arhiva lor.
In privinta carnetului de munca presupunem a fi urmatoarea situatie:
Pastrarea si evidenta datelor privind contributia de asigurari sociale, dupa data de 01 aprilie 2001, nu se mai face pe carnetul de munca de angajator ci se face electronic de catre Casele Judetene de Pensii (CJP) sau de catre cele de Sector pentru municipiul Bucuresti.
Pentru completarea arhivei cu datele pentru perioada anterioara lui 1 aprilie 2001 a fost emisa Hotararea de Guvern 1768/2005 prin care se prevede obligativitatea persoanelor fizice si juridice care detin si pastreaza carnetele de munca sa puna la dispozitia caselor teritoriale de pensii, pana la 30 noiembrie 2008, carnetele de munca si alte documente ce contin date necesare calculului dreptului de pensie. Nerespectarea datei de mai sus este considerata contraventie si se sanctioneaza cu amenda.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1