Subiect "completare stagiu de cotizare." Deschis de dinculeasa emilia la data: 09/22/2008 7:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completare stagiu de cotizare.
Scris de: dinculeasa emilia la data: 09/22/2008 7:22am
Gen:f
Data nasterii:20.06.52
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:
Intrebare:cum pot mari stagiul de cotizare pentru a putea iesi la pensie anticipat partial?
exista vreo cotizatie pe care as putea sa o platesc?
Re: completare stagiu de cotizare.
Scris de: la pensie la data: 09/22/2008 8:54am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iulie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteati sa cereti incepand cu iulie 2006 daca aveati stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni.
Din pacate in cazul dv nu se mai poate completa stagiul de cotizare astfel ca sa va permita iesirea la pensie anticipata partiala.
Daca nu lucrati stagiul de cotizare poate fi completat prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii in cadrul caruia se plateste CAS de cca 29 % pentru o suma minima egala cu ¼ din salariul mediu ce a stat la baza bugetului asigurarilor sociale. Dar acest contract nu se poate incheia pentru operioada anterioara asa ca pentru diferenta de 3ani si 2 luni ar urma sa incheiati un contract de asigurare sociala pina in noiembrie 2011 care nu va mai ajuta, pentruca dv aveti dreptul lapensie la limita de varsta cu stagiul actual in iulie 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1