Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 09/29/2008 11:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/29/2008 11:46am
Pentru Dobre Tatiana
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 22 septembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II de munca a existat inainte de 1 aprilie 2001 si a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite . Pentru stagiul intre 12 si 14 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni. Cu aceasta reducere puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 8 luni adica in 22 martie 2009 daca atunci aveti stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni. La pensie anticipata partiala aveti dreptul cand indepliniti stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni deoarece varsta pentru aceasta pensie de peste 54 ani si 2 luni o indepliniti.
Avand in vedere diferenta mica intre data cand puteti iesi la pensie anticipata partiala si pensie la limita de varsta va sfatuim sa asteptati si sa iesiti la pensie la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1