Subiect "calculul pensiei" Deschis de aurran_06 la data: 09/30/2008 5:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei
Scris de: aurran_06 la data: 09/30/2008 5:35pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Tatal meu abia ce a primit, ieri, decizia de pensionare la limita de varsta si avem unele indoieli privind calculul pensiei. Deoarece nu stim sa folosim programul pus la dispozitie, am dori sa stim daca exista posibilitatea de a atasa documente scanate( carnet de munca, adeverinte, decizii de pensionare) pentru a ni se da lamuriri in acest sens si pentru a sti daca este nevoie sa depunem contestatie. De asemenea dorim sa stim daca acesta este doar un forum de discutii inte cei inregistrati sau daca exista inscrise pe acesta si persoane avizate sa ne dea un raspuns exact si in timp util. Daca nu, am dori sa stim pe ce alt forum ori site ne putem adresa.
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 10/04/2008 1:30am
Site-ul nostru este un forum in care vizitatorii mai mult intreaba si noi raspundem.
Programul nu este asa greu de folosit, fiind folosit de un numar neasteptat de mare pentru noi.
Credem ca ati renuntat prea usor avand in vedere abilitatile dv in scanarea si transmiterea documentelor.
In aceasta perioada am fost obligati sa raspundem cu o mica intarziere pentru care ne cerem scuze.
Va propunem sa analizati instructiunile de intrare in program pe care vi le trimitem.
Alte situri care se ocupa cu pensile gasiti pe internet dar sunt cu plata.

Pentru intrare in programul de calcul pensie (logare) procedati astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. In cazul cand se vrea calcularea pensiei anticipate sau anticipate partiale nu trebuie completate perioadele asimilate ( facultate, stagiul militar sau pensie de invaliditate). Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1