Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Raluca Bogdan la data: 10/01/2008 3:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Raluca Bogdan la data: 10/01/2008 3:23am
Gen: f
Data nasterii: 1955
Stagiul de cotizare: 26 ani
Alte date:handicap mediu
Intrebare:

Buna ziua,

Se poate plati cotizatia pt a acoperi anii care lipsesc pt a avea stagiul de cotizare de 30 de ani (adica 4 ani ) si sa ies la pensie anul acesta?
Daca da, cum se procedeaza si cam ce suma ar trebui sa platesc?

Multumesc
Re: Pensie anticipata
Scris de: lapensie la data: 10/04/2008 4:41am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru handicap, in anul 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostrum.
Pentru o vechime de 30 ani (stagiul complet de cotizare) in conditii de handicap mediu, preexistent, beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru pensie la limita de varsta cu 10 ani.
In aceste conditii daca in prezent sunteti inca salariata cu contract de munca veti indeplini conditia de stagiu in anul 2012. Numai daca nu lucrati, pentru a completa vechimea puteti incheia cu Casa de Pensii un Contract individual de asigurare sociala pe perioada care va lipseste. In cazul acestui contract platiti o contributie lunara, care in present este de cca 113 roni, dar care se modifica anual si nu puteti plati anticipat decat 12 luni.
Cu ajutorul acestui contract nu se pot castiga mai multi ani intr-un an calendaristic.
In concluzie nu aveti solutie pentru a iesi la pensie la limita de varsta anul acesta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1