Subiect "cind am dreptul la pensie anticipata sau de virsta" Deschis de Stefania Fanita Patraulea la data: 10/02/2008 8:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind am dreptul la pensie anticipata sau de virsta
Scris de: Stefania Fanita Patraulea la data: 10/02/2008 8:27am
Gen:Feminin
Data nasterii:23 Aug 1951
Stagiul de cotizare:20ani si 8 luni
Alte date:5 ani facultate absolvita
Intrebare:cind am dreptul la pensie anticipata sau de virsta si ce acte original/copie trebuie sa trimit in tara pentru deschiderea dosarului de pensie. Va multumesc.
Re: cind am dreptul la pensie anticipata sau de virsta
Scris de: lapensie la data: 10/05/2008 7:39am
Varsta standard de pensionare,stagiul complet de cotizare si stagiul minim de cotizare, pana in decembrie 2014, sunt variabile si depind de data de nastere.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iunie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 8 luni si stagiu minim de cotizare 12 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru pensie la limita de varsta se pune conditia sa aveti varsta standard de cotizare si stagiul minim de cotizare.
Pentru pensie anticipata se pune conditia sa aveti varsta mai mica cu 5 ani decat varsta standard de pensionare si stagiul de cotizare cu 10 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare.
Pentru pensie anticipata partiala se pune conditia sa aveti varsta mai mica cu 5 ani decat varsta standard de pensionare(53 ani si 10 luni-incepand cu iunie 2005) si stagiul de cotizare egal sau mai mare decat stagiul complet de cotizare.

Anterior intocmirii dosarului de pensie trebuie sa va semnalam urmatoarele:
Dupa intrarea in vigoare a legii19/2000(1 aprilie 2001) datele privind sumele pentru care s-a platit contributie la Casa de Pensii au fost transmise electronic. In vederea intocmirii unei arhive complete a acestor date si cu datele anterioare au fost emise urmatoarele acte normative in acest sens.
Preluarea datelor de pe carnetele de munca a fost prevazuta prin prevederile legii 19/2000 apoi a fost reglementata prin HG 1768/2005 iar HG 36/2008 afost ultima modificare in acest sens.
Termenul de scadenta este 30 noiembrie 2008.
Obligatia de a preda carnetele de munca la casa de pensii este prevazuta a se face de cei care “detin sau pastreaza, potrivit prevederilor legale,carnete de munca, sunt obligate sa puna aceste documente la dispozitia casei teritoriale de pensii pe a carei raza teritoriala isi au domiciliu sau sediul”(art 2 HG 1768/2005)
Persoanele fizice care nu mai lucreaza din diferite motive si detin carnetele de munca au deasemeni sa le predea la Casa de Pensii( daca se face prin imputernicit se poate face la in judetul in care domiciliul acesta). Aceasta poate fi facut personal sau printr-o persoana din tara, imputernicita prin procura speciala. Procura poate fi eliberata de un consulat sau abasada Romaniei in tara de domiciliu.
Este preferabil sa intreprideti aceste demersuri deoarece este recomandat ca pe langa carnetul de munca (original si copie) sa procurati si sa predati:
-o adeverinta (in original) eliberata de societatea la care ati lucrat cu sporurile permanente pe care le-ati avut pana in 1992 si care nu au fost inscrise in carnetele de munca.
-o adeverinta cu certificarea eventualelor studii universitare urmate si absolvite, diploma sau foaie matricola in care sa fietrecuta durata,perioada si faptul ca ati urmat la zi si ati absolvit aceste cursuri.
-alte acte care va certifica anumite drepturi de reducere a varstei standard si a stagiului de cotizare (Ex. grupe de munca)
-procura de imputernicire a unei alte persoane sa va reprezinte.
Nu vrem sa va temperam zelul dar va sfatuim sa nu va descurajati de apropierea termenului de scadenta deoarece acesta este posibil sa fie prelungit.
Dosarul de pensionare trebuie sa contina aceleasi acte. In detaliu puteti afla accesand pe internet CJP (casa judeteana de pensii) sau CNPAS (Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale.
Daca sunteti intr-o tara din UE sau intr-o tara cu care Romania are conventie de reciprocitate, procedura este mai simpla deoarece dosarul de pensionare (nu de preluare date) se poate depune in tara de domiciliu la institutia care se ocupa cu pensile in acea tara, care va initia un schimb de corespondente cu CNPAS . In acest caz sunt recunoscute reciproc stagiile cotizate in cealalta tara in vederea intregirii stagiului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1