Subiect "conditi speciale de munca" Deschis de Maxim Neculae la data: 10/02/2008 2:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
conditi speciale de munca
Scris de: Maxim Neculae la data: 10/02/2008 2:03pm
Gen:m
Data nasterii:7/10/1961
Stagiul de cotizare:25 ani si 6 luni
Alte date:din 1983 aprilie am lucrat la gr 1 de munca iar din 2001 conditi speciale
Intrebare:cand am dreptul de iesire la pensie la limita de varsta?
Re: conditi speciale de munca
Scris de: la pensie la data: 10/04/2008 4:07am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in octombrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostrum.
Grupa I a fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost evaluate din nou si au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. Reducerea varstei de pensionare depinde de cum au fost echivalate aceste stagii din grupele I si II, de care depinde incadrarea in prevedirile legii 19/2000 .
Presupunem ca dv nu ati schimbat locul de munca in aprilie 2001 si deci locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale si astfel aveti peste 25 ani de conditii speciale. In acest caz beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani, reducerea stagiului de cotizare la 25 ani si beneficiati de pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani adica in octombrie 2016 .
Legea 19/2001 prevede si alte reduceri pentru stagii in conditii speciale in functie de domeniul in care s-a lucrat ca : minerit , platforme petroliere marine, activitate artistica, locuri de munca enumerate in anexa 2 a legii 226/2006. Aceste reduceri pot fi calculate cu un program de calcul intitulat “Reducerea varstei de pensionare”, acesibil de pe pagina principala a site-ului nostru. Dintre acestea va dam 2 exemple:
-Pentru 20 ani lucrati in subteran in minerit sau pe platforme petroliere marine se beneficiaza de reducerea varstei de iesire la pensie la limita de varsta la 45 ani si reducerea stagiului de cotizare la 20 ani
-Pentru 25 ani lucrati in conditii speciale in locurile de munca din anexa 2 a legii 226/2006 se beneficiaza de reducerea varstei de iesire la pensie la limita de varsta si a stagiului de cotizare cu 15 ani .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1