Subiect "Anul de iesire la pensie" Deschis de Sidonia la data: 10/04/2008 9:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Anul de iesire la pensie
Scris de: Sidonia la data: 10/04/2008 9:43am
Gen:
Data nasterii:13.04.1952
Stagiul de cotizare:26 ani lucrati in grupa 1, 6 ani lucrati in grupa 2, 8 ani pensie de boala accentuata.
Alte date:
Intrebare:As dori sa stiu la ce varsta poate iesi tatal meu la pensie anticipata.
Re: Anul de iesire la pensie
Scris de: lapensie la data: 10/05/2008 9:07am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere tatal dv are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in aprilie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani . Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost evaluate din nou si au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. Reducerea varstei de pensionare depinde de cum au fost echivalate aceste stagii din grupele I si II, de care depinde incadrarea in prevedirile legii 19/2000 .
Astfel situatia poate fi incadrata in 2 variante si anume:
Varianta I
-Daca locul de munca la care a lucrat in gr I a fost echivalat cu conditii speciale prin legea 226/2006, pentru stagiu de peste 25 ani in conditii speciale beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 10 ani adica are dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani, dupa aprilie 2007.
-Stagiul de gr a II a nu se mai ia in calcul deoarece varsta de pensionare nu poate scadea sub 55 ani pentru stagiu in aceasta grupa.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de gr. I al tatalului dv.
Varianta II
Indiferent de cum a fost echivalat locul de munca de gr I numai pentru stagiul de 26 ani in aceasta grupa se poate incadra in art.167^1 pentru care poate beneficia de o reducerea a varstei standard de pensionare cu 15 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 50 ani adica incepand cu aprilie 2002. Acest articol are valabilitate numai pana la 31 martie 2011.
In ambele variante are in prezent drept la pensie la limita de varsta dar este avantajoasa varianta I.
Daca nu se incadreaza in varianta I adica stagiul de grupa I nu a fost echivalat cu conditii speciale este posibil ca pensia la limita de varsta sa fie dezavantajoasa fata de cea de invaliditate. In acest caz este bine sa analizeze un cunoscator decizia dansului de pensie de invaliditate (boala cum spuneti dv) deoarece tatal dv poate opta pentru mentinerea actualei pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1