Subiect "pensie" Deschis de elena cg la data: 10/14/2008 4:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: elena cg la data: 10/14/2008 4:16pm
Gen:F
Data nasterii:18.02.1959
Stagiul de cotizare:32ANI 8 LUNI
Alte date:VECHIME 23ani 8 luni din care 18ani 10luni gr1 si din 2005 pensie de invaliditate gr 2 pana in prezent
Intrebare:La calcularea pensiei de invaliditate punctajul realizat a fost impartit la 30 ani :va rog sa-mi spuneti cand voi iesi la limita de varsta in 2009 la cati ani se va imparti punctajul realizat ? Imi va scadea valoarea pct mediu ? MULTUMESC
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/15/2008 3:01am
Daca doriti un raspuns scurt acesta este: Daca punctajul total la pensia de invaliditate din 2005 s-a impartit la 30 inseamna ca la acea data aveati indeplinit stagiul complet de cotizare iar la iesirea la pensie la limita de varsta punctajul total al acesteia, care va mai creste putin, se va imparti tot la 30, adica stagiul complet de cotizare.
Dar atentie avem indoieli in afirmatiile dv deoarece datele transmise sunt contradictorii.
Verificati inca odata matematic daca punctajul total al pensiei de invaliditate a fost impartit la 30 (noi ne indoim) aceasta verificare se face prin impartirea punctajului total la punctajul mediu al pensiei care le gasiti in decizia de pensionare de invaliditate. Noi presupunem ca dv ati adaugat la vechime sporul de vechime pentru stagiu de grupa I, calculate conform vechii legi a pensiilor, si acestuia ii spuneti stagiu de cotizare ceiace este gresit.
Stagiul de cotizare este constituit din anii lucrati la care se adauga stagiile asimilate cum sunt stagiu militar, perioada studiilor universitare sau perioada de pensie de invaliditate si altele. Or dv ca sa fi avut stagiu de cotizare peste 30 ani in 2005 trebuia sa va fi angajat inainte de 1975 adica inainte de 16 ani.
In ceiace priveste stagiul de 18 ani de gr I daca acesta este adevarat (adica este realizat inainte de 1 aprilie 2001) atunci conform noii legi a pensiilor 19/2000 poate fi echivalat cu conditii speciale prin legea226/2006 si atunci beneficiati de reducerea varstei standard de 60 ani si a stagiului complet de cotizare de 30 ani cu 9 ani.
Daca acest stagiu a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 atunci este avantajoasa incadrarea in art. 167^1 din legea 19/2000 si beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 10 ani si 10 luni de la 60 ani cu conditia sa aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 30 ani
Re: pensie
Scris de: elena cg la data: 10/15/2008 4:57am
Gen:F
Data nasterii:18.02.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am 21.55514 pct iar punctajul mediu 0.71850 impartit da 30. Deci.nu imi va scadea punctajul mediu la iesirea la pensie limita de varsta ,corect ??? MULTUMESC
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/15/2008 5:17am
Daca datele sunt luate din decizia de pensie de invaliditate punctajul total a fost impartit la 30 si tot la 30 va fi impartit si la pensia la limita de varsta.
Punctajul total la pensia la limita de varsta va creste cu cel pentru perioada de pensie de invaliditate si nu exista motiv sa scada punctajul mediu.
Re: pensie
Scris de: elena cg la data: 10/15/2008 5:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:VA MULTUMESC !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1