Subiect "vechime neplatita de angajator" Deschis de Lucian Andronescu la data: 10/15/2008 6:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime neplatita de angajator
Scris de: Lucian Andronescu la data: 10/15/2008 6:45am
Gen:m
Data nasterii:12.04.1957
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:
Intrebare: din totatalul anilor de munca trecuti in Cartea de Munca, este o perioada de 2 ani si 7 luni care imi sunt trecuti in cartea de munca ca vechime dar cu specificatia ca pentru aceasta perioada, angajatorul nu a achitat obligatiile financiare catre stat, cu toate ca pe statul de plata erau retinute. Firma unde am activat la data respectiva intrase in lichidare judiciara. Intrebarea este daca mi se ia in considerare aceasta perioada si daca nu, atunci ce ar trebui sa fac.

multumesc
Lucian Andronescu
Re: vechime neplatita de angajator
Scris de: la pensie la data: 10/15/2008 8:01am
Legea pensiilor 19/2000 considera contraventie retinerea de la angajat a contributiei si nevirarea ei la fondul de pensii. Specificarea acesteia in carnetul de munca nu face decat sa dovedeasca o astfel de contraventie. Sarcina recuperarii contributiilor si a penalizarilor de intarziere de la angajator revine Casei de Pensii.
Nu cunoastem daca in Normele de aplicare ale legii 19/2000 se prevede o astfel de situatie dar dupa parerea noastra daca nu vi se recunoaste vechimea de catre Casa de Pensii o puteti actiona la tribunal, care are in sarcina sa rezolve acest fel de litigii.
Actionarea la tribunal este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1