Subiect "reducerea varstei si a stagiului de cotizare" Deschis de Stratulat Alecsandrina la data: 10/19/2008 1:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: Stratulat Alecsandrina la data: 10/19/2008 1:44am
Gen:F
Data nasterii: 2 februarie 1951
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date: lucrez in invatamant din 1973
Intrebare: Confom statutlui cadrelor didactice femeile care au o vechime de peste 25 ani in invatamant li se reduce varsta de pensionare cu 3 ani. Sereduce in acesdt caz si stagiul de cotizare poentru calcularea punctului de pensie?
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/19/2008 8:30am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in octombrie 2009 (dupa incheierea anului scolar) la varsta standard de pensionare de 58 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform Legii 128/1997 prin care se aproba Statutul Personalului Didactic pentru o vechime mai mare de 25 ani in invatamant aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta mai devreme cu 3 ani fata de aceasta data fara sa fie redus stagiul complet de cotizare.
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: Dorina Ionescu la data: 09/02/2009 12:14am
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in octombrie 2009 (dupa incheierea anului scolar) la varsta standard de pensionare de 58 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform Legii 128/1997 prin care se aproba Statutul Personalului Didactic pentru o vechime mai mare de 25 ani in invatamant aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta mai devreme cu 3 ani fata de aceasta data fara sa fie redus stagiul complet de cotizare.


buna ziua,


ma intereseaza si pe mine pronlema....NU inteleg ce inseamna "fara sa fie redus stagiul complet de cotizare" este comentariul dumneavoastra la intrebarea colegei profesor? sau este prevazut in art 127 al 3?

multumesc anticipat
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: la pensie la data: 09/03/2009 4:19am
Dupa cum ati remarcat la raspunsul dat de noi incepem cu :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in octombrie 2009 (dupa incheierea anului scolar) la varsta standard de pensionare de 58 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 4 luni.
Doamna Stratulat a intrebat daca reducerea de 3 ani conform art 127 alin (3) din legea 128/1997 se aplica si varstei de pensionare si stagiului complet de cotizare.
Noi am raspuns ca reducerea de 3 ani se aplica numai varstei de pensionare deoarece acest articol se refera numai la varsta nu si la stagiul complet de cotizare deoarece are urmatorul continut: ” Personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani înainte de limitele de vârsta prevazute de legislatia în vigoare, daca are o vechime în învatamânt de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii”.
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: dorina ionescu la data: 09/03/2009 10:21am
la pensie :
Dupa cum ati remarcat la raspunsul dat de noi incepem cu :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in octombrie 2009 (dupa incheierea anului scolar) la varsta standard de pensionare de 58 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 4 luni.
Doamna Stratulat a intrebat daca reducerea de 3 ani conform art 127 alin (3) din legea 128/1997 se aplica si varstei de pensionare si stagiului complet de cotizare.
Noi am raspuns ca reducerea de 3 ani se aplica numai varstei de pensionare deoarece acest articol se refera numai la varsta nu si la stagiul complet de cotizare deoarece are urmatorul continut: ” Personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani înainte de limitele de vârsta prevazute de legislatia în vigoare, daca are o vechime în învatamânt de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii”.



merci mult....am decantat acum cele 2 notiuni.....merci inca odata. chiar sunteti de folos tuturor, celor care in prag de pensie ishi fac bilantul si legislatia mai are si chichite...

de exemplu vin din nou sa intreb....in cazul meu...

conf art 139 , din legea 128/1997...referitor la echivalarea vechimii in invatzamant....( etc)...

se ia in consideratie si in situatia pensionarii, vechimea in invatamant echivalata?, in sensul aplicarii si valabilitatii art 127 al 3, din legea 128/1997?


eu am 21 de ani vehime ca traducator l engleza si 11 ani efectiv la catedra..ca prof l engleza.am terminat studii sup la zi,,,,Fac de l engleza, Bucuresti

totate documentele depuse la casa de pensii, contin vechime in invatzamant 32 de ani....e logic, eliberate de insp si scoala

la stabilirea pensiei (conf art 127 al 3 si conf art 139 al 1, din legea 128/1997), tinandu-se cont de elementele si articolele mentionate mai sus....voi ieshi la pensie la limta de varsta? considrand reducerea aceea de 3 ani la profi?si vechime in invatamant recunoascuta de legiuitor?

sunt nascuta in 22 sept 1952 si am 32 de ani vechime in invatamant( 21 de ani conf art 138 si 11 efectiv la catedra)

ciudat mi se pare....dar clar....

ce ar face legiuitorul?

multumesc din suflet

Dorina Ionescu
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: la pensie la data: 09/04/2009 4:30am
Ne pare rau dar nu va putem da dreptate de fapt acest fapt nu v-ar ajuta cu nimic) deoarece art 139 din legea 128/1997 prevede:
“ Persoanele angajate în învatamânt, provenite din alte sectoare de activitate, care fac dovada ca au profesat
în specialitatea înscrisa pe diploma de studii si care ocupa un post didactic în aceasta specialitate, beneficiaza de
vechimea în munca, ca vechime recunoscuta în învatamânt, în vederea stabilirii drepturilor salariale.
Deci este specificat clar ca aceasta echivalare poate fi folosita “în vederea stabilirii drepturilor salariale” nu in vederea pensionarii.
Dupa interpretarea noastra a articolului 139 din legea 128/1997 putem da un exemplu unui inginer cu specialitate electrotehnica care a lucrat in specialitate intr-o fabrica care se poate transfera in invatamant ca profesor de electrotehnica si in acest caz drepturile salariale se dau pentru inteaga vechime lucrata in specialitatea electrotehnica iar la reducerea varstei de pensionare,conform legii 128/1997, se ia in calcul numai stagiu de cadru didactic.
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: dorina ionescu la data: 09/06/2009 6:14am
la pensie :
Ne pare rau dar nu va putem da dreptate de fapt acest fapt nu v-ar ajuta cu nimic) deoarece art 139 din legea 128/1997 prevede:
“ Persoanele angajate în învatamânt, provenite din alte sectoare de activitate, care fac dovada ca au profesat
în specialitatea înscrisa pe diploma de studii si care ocupa un post didactic în aceasta specialitate, beneficiaza de
vechimea în munca, ca vechime recunoscuta în învatamânt, în vederea stabilirii drepturilor salariale.
Deci este specificat clar ca aceasta echivalare poate fi folosita “în vederea stabilirii drepturilor salariale” nu in vederea pensionarii.
Dupa interpretarea noastra a articolului 139 din legea 128/1997 putem da un exemplu unui inginer cu specialitate electrotehnica care a lucrat in specialitate intr-o fabrica care se poate transfera in invatamant ca profesor de electrotehnica si in acest caz drepturile salariale se dau pentru inteaga vechime lucrata in specialitatea electrotehnica iar la reducerea varstei de pensionare,conform legii 128/1997, se ia in calcul numai stagiu de cadru didactic.


multumesc
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: dorina ionescu la data: 09/06/2009 11:32am
dorina ionescu :
la pensie :
Ne pare rau dar nu va putem da dreptate de fapt acest fapt nu v-ar ajuta cu nimic) deoarece art 139 din legea 128/1997 prevede:
“ Persoanele angajate în învatamânt, provenite din alte sectoare de activitate, care fac dovada ca au profesat
în specialitatea înscrisa pe diploma de studii si care ocupa un post didactic în aceasta specialitate, beneficiaza de
vechimea în munca, ca vechime recunoscuta în învatamânt, în vederea stabilirii drepturilor salariale.
Deci este specificat clar ca aceasta echivalare poate fi folosita “în vederea stabilirii drepturilor salariale” nu in vederea pensionarii.
Dupa interpretarea noastra a articolului 139 din legea 128/1997 putem da un exemplu unui inginer cu specialitate electrotehnica care a lucrat in specialitate intr-o fabrica care se poate transfera in invatamant ca profesor de electrotehnica si in acest caz drepturile salariale se dau pentru inteaga vechime lucrata in specialitatea electrotehnica iar la reducerea varstei de pensionare,conform legii 128/1997, se ia in calcul numai stagiu de cadru didactic.


multumesc


inseamna ca toate documentele eliberate de angajatii specializati din scoala si ISMB sunt false?
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: la pensie la data: 09/06/2009 12:21pm
Nu, mai exista varianta ca aceste documente sa fie corecte si functionarii de la Casa de Pensii sa le interpreteze asa cum doriti dv si in acest caz noi suntem cei care am gresit.
Daca asa stau lucrurile am fi bucurosi sa aveti dv dreptate si deasemeni v-am fi recunoscatori daca ne-ati comunica cum ati rezolvat situatia pentru a ne revizui pozitia daca se impune.
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: dorina ionescu la data: 09/08/2009 4:52am
la pensie :
Nu, mai exista varianta ca aceste documente sa fie corecte si functionarii de la Casa de Pensii sa le interpreteze asa cum doriti dv si in acest caz noi suntem cei care am gresit.
Daca asa stau lucrurile am fi bucurosi sa aveti dv dreptate si deasemeni v-am fi recunoscatori daca ne-ati comunica cum ati rezolvat situatia pentru a ne revizui pozitia daca se impune.


buna ziua,

sa ma credeti ca NU IMI PERMITEAM sa am vreo influentza asupra deciziilor de la casa de pensii....dimpotriva....

EI mi-au comunicat legislatia de care beneficiez....dupa ce au deschis cartea de munca si au analizat-o si dupa documentele eliberate de ISMB si scoala de unde plec.

Eu habar NU AM AVUT DE ARTICOLE SI ALINIATE.M-am interesat dupa, pe unde am putut.

si doar atunci am intrat putin si eu in cercetarea celor doua articole, despre care dezbatem aici impreuna.

EU ERAM DECISA SA MA PENSIONEZ, INDIFERENT IN CE CONDITII SI ARTICOLE.Era traba lor sa evlueze cartea mea de munca si vehimi....sa ma credeti.Chiar nu aveam cum sa influentz deciziile lor.

LA GHISEU MI S-A SPUS cum si ce! si mai ales mi s-a spus ca softul de calcul pentru profesori este unul diferit de celelalte moduri de stabilire a pensiilor. NU STIAM NIMIC DESPRE ASTA.NU CITISEM Sratutul personalului didactic , in viatza mea. M-am dus la ghiseu ca orice muritor, cu niste acte si o cerere.

Cu sigrantza am sa va comunic finalul, pentru ca ati fost foarte draguti si v-ati consumat timp pentru dialogul cu mine.

Indiferent cum se va finalza decizia LOR....fie ca ati avut dvs dreptate , fie ca au EI...

Ramane chestiunea in "stand by", pana la primirea deciziei mele de pensionare si.....vom vedea. MIE IMI COVINE pensionarea oricum...


mii de multumiri inca odata

Dorina Ionescu
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: dorina ionescu la data: 09/18/2009 9:49am
dorina ionescu :
la pensie :
Nu, mai exista varianta ca aceste documente sa fie corecte si functionarii de la Casa de Pensii sa le interpreteze asa cum doriti dv si in acest caz noi suntem cei care am gresit.
Daca asa stau lucrurile am fi bucurosi sa aveti dv dreptate si deasemeni v-am fi recunoscatori daca ne-ati comunica cum ati rezolvat situatia pentru a ne revizui pozitia daca se impune.


buna ziua,

sa ma credeti ca NU IMI PERMITEAM sa am vreo influentza asupra deciziilor de la casa de pensii....dimpotriva....

EI mi-au comunicat legislatia de care beneficiez....dupa ce au deschis cartea de munca si au analizat-o si dupa documentele eliberate de ISMB si scoala de unde plec.

Eu habar NU AM AVUT DE ARTICOLE SI ALINIATE.M-am interesat dupa, pe unde am putut.

si doar atunci am intrat putin si eu in cercetarea celor doua articole, despre care dezbatem aici impreuna.

EU ERAM DECISA SA MA PENSIONEZ, INDIFERENT IN CE CONDITII SI ARTICOLE.Era traba lor sa evlueze cartea mea de munca si vehimi....sa ma credeti.Chiar nu aveam cum sa influentz deciziile lor.

LA GHISEU MI S-A SPUS cum si ce! si mai ales mi s-a spus ca softul de calcul pentru profesori este unul diferit de celelalte moduri de stabilire a pensiilor. NU STIAM NIMIC DESPRE ASTA.NU CITISEM Sratutul personalului didactic , in viatza mea. M-am dus la ghiseu ca orice muritor, cu niste acte si o cerere.

Cu sigrantza am sa va comunic finalul, pentru ca ati fost foarte draguti si v-ati consumat timp pentru dialogul cu mine.

Indiferent cum se va finalza decizia LOR....fie ca ati avut dvs dreptate , fie ca au EI...

Ramane chestiunea in "stand by", pana la primirea deciziei mele de pensionare si.....vom vedea. MIE IMI COVINE pensionarea oricum...


mii de multumiri inca odata

Dorina Ionescu


buna ziua,


azi am primit decizia de pensie.....

asha cum am pormis va comunic.....are cod N10 si LA LIMITA DE VARSTA

pot sa va intreb unde si la cine pot sa cer o consultaie LIVE ref la modul de calcul si anume daca punctul de pensie este corect calculat

Mi s-a sugerat chiar sa verfic personal totul.....dar eu nu stiu cum si nu stiu daca pot descifra corect toate tabelele prezentate de casa de pensie.....coduri, legislate.....etc...chiar daca mi s-a explicat cate ceva , doar in fuga.

mentionez ca acesta sugestie mi s-a da cu mare amabilitate la ghiseu.....cand am avut un soc, cand am vazut ce pensie voi avea, dupa 34 ani de munca.

multumesc anticipat si va rog sa imi sugerati un expert sau o persoana care poate sa imi dea lamuriri si sa imi vesrifice toate calculatia.Unde sa ma duc si cat ma costa asha ceva.....daca MA COSTA


Dorina Ionescu
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: la pensie la data: 09/24/2009 8:38am
Pentru Dorina Ionescu
Site-ul nostru a fost conceput sa puna la dispozitia celor interesati un program de calcul si indrumarile necesare utilizarii lui.
Prin regulamentul acestui site este stabilit ca doritorii sa-si introduca singuri datele si sa faca interpretarile pentru ca acestia sa-si ia si responsabilitatea corectitudinii datelor introduse.
Daca nu reusiti sa introduceti aceste date si nici sa apelati la cineva cunoscut sa o faca mai exista solutia sa apelati la cei care fac acest calcul contra cost. Pe acestia fie ii puteti gasi dv pe internet fie ne dati noua acceptul sa transmitem adresa dv de mail (care pe site este protejata) cuiva care este dispus sa faca acest calcul cu un pret mai mic.
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: Dorina Ionescu la data: 09/27/2009 5:48pm
la pensie :
Pentru Dorina Ionescu
Site-ul nostru a fost conceput sa puna la dispozitia celor interesati un program de calcul si indrumarile necesare utilizarii lui.
Prin regulamentul acestui site este stabilit ca doritorii sa-si introduca singuri datele si sa faca interpretarile pentru ca acestia sa-si ia si responsabilitatea corectitudinii datelor introduse.
Daca nu reusiti sa introduceti aceste date si nici sa apelati la cineva cunoscut sa o faca mai exista solutia sa apelati la cei care fac acest calcul contra cost. Pe acestia fie ii puteti gasi dv pe internet fie ne dati noua acceptul sa transmitem adresa dv de mail (care pe site este protejata) cuiva care este dispus sa faca acest calcul cu un pret mai mic.


Multumesc pentru replica,

Sunt dispusa sa va dau aceptul pentru a transimite adresa mea de
e amil civa care este dispus sa refaca acest calcul la un pretz mai mic, cum spuneti.....ok...DAR CE PRETURI se practica? este doar o curiozitate....
deci va rog transmiteti adresa mea de e mail....sa intru in legatura cu persoana de care faceti vorbire....chiar nu am rabdare si stiintza pentru a introduce datele in programul dumeavoastra, de altfel foarte laudat de atata lume.

Multumesc anticipat,

Dorina Ionescu
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: Dorina ionescu la data: 10/09/2009 8:48am
Gen:feminin
Data nasterii:22 sept 2009
Stagiul de cotizare:peste 34 ani
Alte date:pansionara
Intrebare:raspundeti va rog
va rog sa raspundeti la replica mea

mutumesc
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/12/2009 8:49am
Conform acceptului dv am transmis adresa dv de mail cuiva care este dispus sa va ajute la calculul pensiei si am considerat ca rolul nostru s-a incheiat.
In privinta “preturilor practicate” din pacate nu va putem ajuta deoarece nu monitorizam aceasta problema.
Daca nu sunteti multumita cu oferita transmisa puteti cauta pe internet cu motoarele de cautare cunoscute si compara ofertele gasite.
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: dorina ionescu la data: 10/12/2009 1:19pm
la pensie :
Conform acceptului dv am transmis adresa dv de mail cuiva care este dispus sa va ajute la calculul pensiei si am considerat ca rolul nostru s-a incheiat.
In privinta “preturilor practicate” din pacate nu va putem ajuta deoarece nu monitorizam aceasta problema.
Daca nu sunteti multumita cu oferita transmisa puteti cauta pe internet cu motoarele de cautare cunoscute si compara ofertele gasite.


mii de multumiri


astept sa fiu contactata

inca nu am primit nici un semn


nu e nimic


am timp


cu maxime multumiri
Re: reducerea varstei si a stagiului de cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/14/2009 6:12am
Am contactat persoana careea i-am transmis adresa dv de mail si v-a trimis al doile mesaj.
Credem ca daca nu l-ati primit nici pe acesta este nevoie sa verificati daca adresa dv de mail este corecta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1