Subiect "Neintreruperea activitatii dupa obtinerea deciziei de pensionare" Deschis de Kamil Lucian la data: 10/19/2008 4:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Neintreruperea activitatii dupa obtinerea deciziei de pensionare
Scris de: Kamil Lucian la data: 10/19/2008 4:20pm
Gen:M
Data nasterii: 06-martie-1940
Stagiul de cotizare:din oct.1961 pana in prezent
Alte date:Nepunere in plata a deciziei de pensionare
Intrebare:Am obtinut decizia de pensionare ( vechea lege ) pe 27-06-2001 dar nu mi-am intrerupt activitatea .
Intrebarea 1: Sant considerat pensionar din anul 2001 sau nu ?
Intrebarea 2: Daca vreau sa-mi intrerup activitatea acum in 2008 mi se reactualizeza prezenta decizie de pensionare conform legii 19/2000 sau se emite una noua ? Pot alege eu varianta ?
Intrebarea 3: Daca sant considerat pensionar din 2001 pot sa cer
punerea retroactiva in plata deciziei reactualizate ?
Re: Neintreruperea activitatii dupa obtinerea deciziei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/20/2008 4:35am
Situatia dv este atipica si nu este incadrata in nici una din prevederile legilor din domeniu.
Dv ati incalcat prevederile legii 3/1977 in vigoare la data pensionarii si nu ne putem pronunta in privinta hotararii Casei de Pensii Teritoriale care va fi luata in functie de regulamentul de aplicare al noi legi 19/2000 pe care nu-l cunoastem.
Apreciere noastra este urmatoarea:
Decizia dv de pensionare este anterioara lui 1 aprilie 2001 iar pensionarea s-a facut la cerere conform legii 3/1977 caz in care nu aveati dreptul sa continuati activitatea fiind pensionat la o varsta sub 62 ani.
Faptul ca nu ati prezentat dovada incetarii activitatii a determinat suspendarea deciziei de pensionare si ea poate fi reactivata prin o cerere dar numai de la data depunerii cererii.
Casa de pensii oricum trebuie sa recalculeze vechea pensie conform OUG 4/2005 si la cererea dv trebuie sa ia in calcul si perioada lucrata dupa vechea decizie de pensionare si sa dea o noua decizie.
Aceasta solutie cred ca este cea probabila , existand si varianta anularii vechii decizii si intocmirea unui nou dosar de pensionare, dar aceasta este in dezavantajul dv deoarece dupa legea 19/2000 pentru stagiul realizat dupa pensionare se majoreaza punctajul calculat iar alegerea variantei dupa parerea noastra va fi facuta de Casa de Pensii..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1