Subiect "Pensie de boala" Deschis de Angela la data: 10/20/2008 3:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de boala
Scris de: Angela la data: 10/20/2008 3:35am
Gen:M
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.dat fiind faptul ca am mai primit o informatie folositoare din partea dumneavoastra intr-o alta problema,indraznesc si acum sa va solicit ajutorul.De data aceasta este vorba de tatal meu,care a avut 2 locuri de munca,iar din anul 2000, nu mai este angajt nicaieri.Intre timp s-a imbolnavit de poliartrita reumatoida,urmand in momentul de fata un tratament.In aceasta perioada de 8 ani, a avut posibilitatea sa se angajeze, dar pana la urma acest lucru nu s-a mai intamplat, dar a dat cartea de munca pentru angajare persoanei juridice care trebuia sa se ocupe de angajare.Aici este problema cea mai mare...aceasta persoana i-a deteriorat cartea de munca...nefiind vizibil de pe ea decat fff putin.Am inceput demersurile pe reconstituirea cartii de munca..si sper sa am noroc..sa primesc adeverintele.Intrebarea mea pt dumneavoastra suna in felul urmator:eu am acea carte de munca, dar fiind deteriorata nu o pot folosi..si atunci ce anume trebuie sa fac pentru a putea sa beneficieze tata de pensie de boala??Am inteles ca ar trebui sa declar cartea de munca disparuta..pt ca altfel nu ar avea valabilitate adeverintele??Si apoi care sunt demersurile ce trebuie sa le urmez pentru a putea beneficia tata de pensie de boala??Unde anume trebuie sa ma adresez..si ce anume trebuie sa fac???
Multumiri aniticipate...O zi buna!
Re: Pensie de boala
Scris de: la pensie la data: 10/20/2008 6:02am
Este foarte bine ca ati demarat demersurile pentru reconstituirea carnetului de munca si este necesar sa predati aceste adeverinte inainte de 30 noiembrie 2008 la Casa de Pensii deoarece la aceasta data se incheie actiunea generala de preluare a datelor de pe carnetele de munca de la persoanele fizice ce detin propriile carnete de munca.
Nu cunoastem instructiunile interne ale Caselor de Pensii privind valabilitatea adeverintelor insa noi consideram ca este sufficient ca in cererea atasata adeverintelor sa specificati ca acestea inlocuiesc carnetul de munca deteriorat fara sa specificati gradul de deteriorare si ca este in posesia dv.
Cererea pentru acordarea pensiei de invaliditate o adresati Casei de Pensii Judetene sau de sector in raza careia se afla domiciliul tatalului dv la care pe langa adeverintele de vechime trebuie sa anexati si actele care vi se cer pentru dovedirea starii de sanatate. Casa de Pensii il va programa sa se prezinte la examinarea unul medic expert.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1