Subiect "intrebare ..." Deschis de Kovacs Noemi la data: 10/31/2008 11:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare ...
Scris de: Kovacs Noemi la data: 10/31/2008 11:49am
Gen:m
Data nasterii:30/08/1946
Stagiul de cotizare:nu stiu
Alte date:
Intrebare:Tatal meu are 62 de ani ,anul viitor poate sa mearga in pensie dar nu stie cat va primi ..a fost profesor, grad universitar definitiv ...a lucrat 20 de ani ,din 1968 pina in 1988 in Romania ..
Multumesc ,
Noemi Kovacs
Re: intrebare ...
Scris de: la pensie la data: 10/31/2008 1:39pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere tatal dv. are dreptul la pensie la limita de varsta in 30 iunie 2010 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni si stagiu minim de 12 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform Statutului Personalului Didactic are dreptul la pensie la cerere cu 3 ani inaintea datei de mai sus daca are o vechime in invatamant mai mare de 30 ani. Daca a plecat dupa 1988 din Romania intr-o tara din UE sau intr-o tara cu care Romania are incheiata conventie de reciprocitate si a lucrat tot in invatamant pote fi recunoscut stagiul din acea tara numai ca vechime pentru indeplinirea conditiei aratate mai sus.
Depunerea dosarului de pensionare pentru stagiu din Romania poate fi depus la Casa de Pensii printr-o persoana din Romania mandatata printr-o procura speciala sau poate depune personal la institutia care se ocupa cu pensiile in tara de domiciliu. Pensiile se calculeaza separat pentru cele doua tari si prin schimb de corespondente se transfera in tara de domiciliu.
Valoarea pensiei din Romania nu poate fi apreciata de catre noi deoarece ea depinde de toate salariile (veniturile) obtinute pe toata perioada cotizata in Romania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1