Subiect "CAND IES LA PENSIE" Deschis de NICOLETA GLAVAN la data: 11/01/2008 4:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CAND IES LA PENSIE
Scris de: NICOLETA GLAVAN la data: 11/01/2008 4:51pm
Gen:F
Data nasterii:03 IULIE 1954
Stagiul de cotizare: 31 AMI SI 8 LUNI
Alte date: AM GRUPA A-II-A 21 ANI SI 5 LUNI ; IN ANUL 1994 AM AVUT 21 ZILE CFS
Intrebare:Can pot iesi la pensie de drept si cand pot iesi anticipat.
si o lata intrebare daca adeverintele eliberate de prin 2002 cu grupa sunt valabile la Casa de Pensii tanand cont ca recent a aparut o ordonanta ceva cu modelul pt adeverinta.Sa speram ca nu avem probleme pt ca la vremea aceea altfel se eliberau adeverintele si altele erau formularele. Si sa speram ca nu ne pune sa aducem altele ca societatile unde am lucrat s-au lichidat si e ffff greu de obtinut altele.

Cu stima,
Nicoleta
Re: CAND IES LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 11/01/2008 5:42pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Pentru stagiu intre 20 si 22 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in noiembrie 2009 avand indeplinit stagiul complet de cotizare. Pentru stagiu de gr II primiti un spor de vechime de 5 ani. Calculul l-am facut cu programul de “Reducerea varstei de pensionare”.
Aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de mai 2014 adica in mai 2009 cu o reducere mica a pensiei.
Concediu fara plata se scade din stagiu total si de grupa a II a dar nu modifica datele de pensionare.
In privinta adeverintei de grupa nu putem sa ne pronuntam. Aceasta adeverinta in mod obisnuit se prezenta la angajatorul care avea carnetul de munca in momentul obtinerii acestei adeverinte si acesta specifica in carnetul de munca perioada de grupa si nu mai era necesar sa fie predata adeverinta la Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1