Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Marian Suciu la data: 11/02/2008 3:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Marian Suciu la data: 11/02/2008 3:03pm
Gen:B
Data nasterii:26.04.1949
Stagiul de cotizare:36 ani, fara perioade asimilate, din care 23 in grupa a IIa de varsta
Alte date:
Intrebare:Cand pot cere pensionare anticipata partiala si cu ce diminuare?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/02/2008 3:50pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Presupunem ca ati vrut sa spuneti gr a II a de munca nu de varsta.Grupa a II a de munca a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Pentru stagiu intre 22 si 24 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani pentru care puteti iesi la pensie la limita de varsta in ianuarie 2009 avand indeplinit si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Pentru stagiu de gr II primiti un spor de vechime de 5 ani si 9 luni. Calculul l-am facut cu programul de “Reducerea varstei de pensionare”.
Nu mai intra in calcul iesirea la pensie anticipata partiala care se poate cere tot in ianuarie 2009 cand aveti si dreptul la pensie la limita de varsta care este avantajoasa.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Marian Suciu la data: 11/03/2008 7:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns, intradevar dorisem sa scriu "grupa a IIa de munca", nu de varsta!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1