Subiect "simulare pensie daca as iesi acum" Deschis de ungureanu mariana la data: 11/04/2008 6:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
simulare pensie daca as iesi acum
Scris de: ungureanu mariana la data: 11/04/2008 6:15am
Gen:f
Data nasterii:05.06.1952
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:care ar fi pensia?
Re: simulare pensie daca as iesi acum
Scris de: la pensie la data: 11/04/2008 7:47am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iulie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In prezent puteti iesi la pensie anticipata partiala dar aceasta se reduce proportional cu lunile de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare. Daca stagiul dv depaseste 36 ani si 2 luni reducerea pensiei se face cu cca 3% iar daca este sub aceasta reducerea este de cca 5 %.
Pensia neredusa depinde de salariile avute in toata perioada lucrata si o puteti calcula cu programul de “Calcul pensie” de pe site-ul nostru. Intrarea in program se face astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. In cazul cand se vrea calcularea pensiei anticipate sau anticipate partiale nu trebuie completate perioadele asimilate ( facultate, stagiul militar sau pensie de invaliditate). Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
In cazul ca intampinati greutati ne comunicati pe mail in ce punct si va ajutam.
Re: simulare pensie daca as iesi acum
Scris de: Dinca Irinel la data: 10/17/2009 1:21pm
Gen:Masculin
Data nasterii:24.08.1948
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:
Re: simulare pensie daca as iesi acum
Scris de: Tugui Sandica la data: 10/05/2011 8:45am
Gen:F
Data nasterii:15.05.1955
Stagiul de cotizare:38
Alte date:funcţionar public
Intrebare:când ies la pensie
Re: simulare pensie daca as iesi acum
Scris de: la pensie la data: 10/06/2011 2:25am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 15 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata,. Diminuarea pensiei depinde de numarul de luni de anticipare de la data cand cereti pensie anticipata partiala pana la data iesirii la pensie pentru limita de varsta. Aceasta diminuare poate fi calculata pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/anticipata2.php
De exemplu daca cereti pensie anticipata partiala in 15 octombrie 2011 pana la 15 iunie 2015 aveti 44 de luni de anticipare si diminuarea va fi de 33 %.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, atunci cand realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 1 luna.
Re: simulare pensie daca as iesi acum
Scris de: COCOS D. VASILE la data: 02/12/2013 7:57am
Gen: masculin
Data nasterii: 21.01.1953
Stagiul de cotizare: 01.10.1976-prezent
Alte date:
Intrebare:
Re: simulare pensie daca as iesi acum
Scris de: la pensie la data: 02/14/2013 4:23pm
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 21 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata cu 45 %
Calculul valorii pensiei pensiei fara diminuare poate fi facut si pe acest site daca aveti datele necesare dupa care faceti dv diminuarea.
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu mai multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Re: simulare pensie daca as iesi acum
Scris de: PETROVAN IOANA VIORICA la data: 04/02/2013 9:01am
Gen:F
Data nasterii:18.02.1957
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:
Re: simulare pensie daca as iesi acum
Scris de: la pensie la data: 04/03/2013 5:59am
Pentru Petrovan Ioana Viorica
Cu aceste date nu putem decat sa va calculam data iesirii la pensie.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 18 octombrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Daca doriti sa va calculati pensia cititi raspunsul dat mai sus domnului Cocos
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1