Subiect "Va rog sa imi calculati varsta la care pot iesi la pensie" Deschis de rusu ioan la data: 11/11/2008 12:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Va rog sa imi calculati varsta la care pot iesi la pensie
Scris de: rusu ioan la data: 11/11/2008 12:47pm
Gen:masculin
Data nasterii:23.06.1956
Stagiul de cotizare:35 ani si 3 luni
Alte date:din care grupa I 6ani si 10 luni,grupa II 19ani si 3 luni,conditii speciale 6ani si 9luni
Intrebare:la ce varsta pot iesi la pensie?
Re: Va rog sa imi calculati varsta la care pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/11/2008 2:26pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in iunie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiile de gr I si II vi se acorda un spor de vechime de 7 ani si 9 luni.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
In functie de prevederile legii pensiilor situatia dv poate incadrata in 2 variante :
Varianta 1
Stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” si pentru stagiul de 26 ani in aceste conditii beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani.
Pentru stagiu in conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere a varstei de pensionare cu 8 ani si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani , putand sa iesiti la pensie la limita de varsta in iunie 2013.
Varianta 2
Daca stagiul dv de grupa I afost echivalat cu conditii speciale prin legea 226/2006 insumati un stagiu total in conditii speciale de 13 ani si 7 luni pentru care beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani.
Pentru stagiul de 19 ani si 3 luni de gr II echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala a varstei de pensionare cu 9 ani si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani pentru care puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani in iunie 2012.
Pentru a afla cum a fost echivalat stagiul de gr I va adresati angajatorului la care se afla acest loc de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1