Subiect "pensie" Deschis de vintu Raluca la data: 11/13/2008 6:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: vintu Raluca la data: 11/13/2008 6:13am
Gen:feminin
Data nasterii:23 03 1955
Stagiul de cotizare:12 ani
Alte date:3 copii a lucrat ca economist la CAP studii medii
Intrebare:cand poate iesi la pensie
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/13/2008 7:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 23 martie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii nu poate beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 1 an deoarece nu are stagiul complet de cotizare de 30 ani indeplinit, care este conditie necesara.
Nu poate beneficia de pensie la limita de varsta in martie 2015 decat daca indeplineste stagiul minim de cotizare de 15 ani. Daca nu a lucrat cu contract si carnet de munca este necesar sa se informeze la Casa de Pensii daca ii sunt recunoscuti cei 12 ani de cotizare.
Pentru completare stagiului de cotizare pe langa posibilitatea de angajare cu contract de munca exista posibilitaea de incheiere cu Casa de Pensii a unui contract de asigurare sociala.
Dupa incheierea acestui contract se plateste CAS la nivelul contributiei totale din perioada respectiva (angajator si angajat) la o suma asigurata de o patrime din salariul mediu brut pe tara luat in calcul pentru bugetul asigurarilor sociale anuale.
Ex : in decembrie 2008 se plateste 28% din 1550/4 adica 109 lei iar in 2009 daca nu se modifica CAS-ul total contributia lunara va fi de 28% din 1865/4 adica 131 lei . Atat CAS-ul total cat si salariul mediu brut pot fi modificate anual.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1