Subiect "pensii" Deschis de Taierling Elisabeta la data: 11/14/2008 1:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensii
Scris de: Taierling Elisabeta la data: 11/14/2008 1:27am
Gen:
Data nasterii:10 iulie 1955
Stagiul de cotizare:28 ani 8luni
Alte date:sint in pensie de invaliditate.gradul II.
Intrebare:cind as putea intra in pensie de limita de varsta?
Re: pensii
Scris de: la pensie la data: 11/14/2008 6:44am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 10 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Avand in vedere ca la calculul punctajului pentru pensia de invaliditate nu aveati indeplinit stagiul complet de cotizare acesta s-a facut cu stagiul de cotizare avut in momentul pensionarii. Acest mod de calcul a fost avantajos. La pensia la limita de varsta se adauga punctajul din perioada pensiei de invaliditate care este benefic dar se imparte la stagiul complet de cotizare care nu este benefic . Daca influenta cresterii stagiului cu care se imparte punctajul total este mai mare este posibil ca pensia la limita de varsta sa fie mai mica decat cea de invaliditate. Daca inainte de pensionarea la limita de varsta veti sti ca aceasta este dezavantajoasa puteti opta ca sa pastrati pensia de invaliditate.
In concluzie in momentul cand trebuie sa luati aceasta hotarare trebuie sa estimati pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1