Subiect "data de aplicare a noii Legi(cu privire la grupe)" Deschis de barascu adina la data: 11/18/2008 8:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data de aplicare a noii Legi(cu privire la grupe)
Scris de: barascu adina la data: 11/18/2008 8:02am
Gen:F
Data nasterii:29.04.1950
Stagiul de cotizare:31ani,6luni,23 zile din care 6,6 ani in grupa II de munca si am iesit cu un punctaj de 1,16237 pentru intreaga perioada.(Sunt pensionara anticipata)
Calculatorul Dvs,acorda un punctaj suplimentar de 1,62498 pentru grupa II. pt.6,6 ani. Este corect? Asta inseamna ca se vor insuma aceste valori, rezultind un punctaj de 2,78735?
Va multumesc si multumesc tuturor celor care s-au gindit la noi - pensionarii si au creat acest site, considerind ca nu suntem asa de "depasiti" de tehnica moderna.
Alte date:
Intrebare:
Re: data de aplicare a noii Legi(cu privire la grupe)
Scris de: la pensie la data: 11/19/2008 3:59am
Ne bucuram sa va putem fi de folos dar din pacate nu reusim asa cum am dori.
Una din cauzele din care nu putem sa va fim pe deplin de folos este si aceea ca legile in domeniu sunt modificate des, au prevederi confuze si mai rau prevederile lor sunt transferate pe taramul confruntarilor politice.
Aceasta este si situatia acordarii punctajului suplimentar pentru grupele de munca.
Prima reglementare in acest sens a fost facuta de guvern prin OU 100/ 27 august 2008. Aceasta ordonanta a fost data cu o prezentare mult prea zgomotoasa fata de avantajele pe care le acorda. Astfel prin aceasta ordonanta se acorda punctaj suplimentar nu pentru stagiu in grupa ci pentru sporul de vechime pentru stagiul in grupa care este pe jumatatea stagiului de grupa I si o patrime din stagiu de gr II. Apoi acest punctaj se adauga la punctajul total al pensiei care apoi se imparte la stagiul complet de cotizare pentru a da punctajul mediu suplimentar care se adauga la punctajul pensiei trecut in fluturas. Pentru a fi mai pe intelesul dv exemplificam cazul dv. Din cei 6 ani si 6luni de grII se calculeaza spor numai pentru anii intregi adica veti avea un spor de vechime 6ani/4 =1 an si 6 luni. La acest spor de vechime rezulta un punctaj: 1x0,25 + 6 x 0,02083 = 0,37498 puncte suplimentare care impartite la stagiul complet de cotizare al dv de 26 ani si 10 luni (26,83333) rezulta un supliment la punctajul mediu avut de 0,01397 adica ati avea in total punctajul pensiei de 1,16237 +0,01397 = 1,17634 iar aceasta majorare urma sa fie data in cursul anului viitor. Sper ca acum ati inteles din ce cauza ordonanta a fost neclara.
Dar acesta nu este totul. Acest domeniu nu putea fi nefolosit de opozitie asa ca a fost emisa de parlament legea 128 / 27 octombrie 2008 care a fost promulgata si de presedinte si care anuleaza prevederile ordonantei de mai sus aducand noi prevederi,cei drept mai bune de cel putin de 4 ori decat ordonanta. Aceasta lege isi va face efectul din 1 ianuarie 2009 dar cine stie din ce luna vor apare pensile recalculate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1