Subiect "varsta de pensionare anticipat partial" Deschis de OBLOJA la data: 11/18/2008 8:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare anticipat partial
Scris de: OBLOJA la data: 11/18/2008 8:32am
Gen:m
Data nasterii:04 martie 1952
Stagiul de cotizare:36 ani si 2 luni
Alte date:18 ani si 4 luni gr.a 2 a
Intrebare:la ce varsta pot iesi la pensie anticipata partial?
Re: varsta de pensionare anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 11/18/2008 9:48am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. are dreptul la pensie la limita de varsta in martie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru un stagiu de 18 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani, avand indeplinita si conditia de stagiu complet de cotizare depasit, puteti iesi la pensie la limita de varsta in martie 2014.
Pentru stagiile de gr II vi se acorda un spor de vechime de 4 ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala puteti cere cu o anticipare de 5 ani fata de martie 2017, adica in martie 2012, deoarece cele doua reduceri nu se cumuleaza.
Daca stagiul dv de cotizare total (inclusiv sporul de vechime pentru grupa de munca) depaseste 35 ani in martie 2012 puteti cere pensie anticipata fara diminuare. Daca stagiul de cotizare total este sub 35 ani atunci la aceiasi data puteti cere pensie anticipata partiala care se dimnuiaza cu un procent foarte mic avand in vedere ca pentru reducerea de varsta de 4 ani pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1