Subiect "stagiul suplimentar" Deschis de Adela Marculescu la data: 11/18/2008 10:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiul suplimentar
Scris de: Adela Marculescu la data: 11/18/2008 10:53am
Gen:F
Data nasterii:28.09.1949
Stagiul de cotizare:40ani,8luni,29zile(stagiu asimilat 2ani,9luni-facult
Alte date:stagiu complet:26ani,4lunicf.legii19/2000,varsta:58,11luni
Intrebare:1.Cum se stabileste stagiul suplimentar realizat si cum se calculeaza punctajul corespunzator acestuia?
2.In Decizia de calcul a pensiei mele apare la reducerea varstei de pensionare datorita legilor speciale-vechimii de peste 25 de ani in invatamant-mentiunea:3ani(De fapt am depasit 25 de ani cu 12ani,11luni si 29 de zile).Ce reprezinta aceasta cifra?Are vreun rol in calculul pensiei?E corecta?Sa presupun ca exista normative pentru cei din invatamant care nu se regasesc in textul legii?Imi puteti explica?
Ma bucur nespus ca mi-ati oferit sansa de a ma apropia de intelegerea acestui tip de calcul.Va felicit pentru realizarea site-ului!
Re: stagiul suplimentar
Scris de: la pensie la data: 11/18/2008 3:50pm
1. Nu se calculeaza stagiu suplimentar insa prin modul de calcul al punctajului pensiei rezulta un avantaj pentru cei care au stagiul mai mare decat stagiul complet de cotizare.
Astfel calculul punctajului mediu al pensiei se face astfel:
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului avut la salariul mediu pe economie.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total)
In cazul dv concret ati adunat puncte anuale pe timp de 41 ani iar impartirea se face la 26,333 adica 26 ani si 4 luni rezultand un punctaj mediu mai mare decat cineva care ar fi avut cotizat numai un stagiu de 26 ani si 4 luni.
2.Legea 128/1997 a Statutului personalului didactic art 127 (3) prevede "Personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani înainte de limitele de vârsta prevazute de legislatia în vigoare, daca are o vechime în învatamânt de cel putin 25 de ani femeile".
Deci dv daca ati indeplinit aceasta conditie ati putut iesi la pensie cu 3 ani inainte de varsta de 58 ani si 2 luni ( nu 11 luni) adica la varsta de 55ani si 2 luni in noiembrie 2004 de care nu vedem sa fi beneficiat si sa realizati si stagiu de cotizare peste 40 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1