Subiect "Care va fi pesia mea dupa Feb.2009?" Deschis de Suciu Nicolae la data: 11/21/2008 4:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Care va fi pesia mea dupa Feb.2009?
Scris de: Suciu Nicolae la data: 11/21/2008 4:35am
Gen:M
Data nasterii:12 iulie
Stagiul de cotizare:32ani,10luni
Alte date:Actual am975 roni
Intrebare:Am lucrat 32ani si 10 luni in grupa aII-a de munca.Cati roni voi primi,pt sporul acordat aceatori ani?
Re: Care va fi pesia mea dupa Feb.2009?
Scris de: la pensie la data: 11/22/2008 3:16am
Recalcularea pensiilor pentru grupele de munca este inca neclara.
Situatia este urmatoarea:
-Guvernul a emis OU 100/2008 care prevedea calculului sporului de vechime acordat conform legii 3/1977 pentru stagii in gr I si II mai mari de 5 ani. Conform acestui mod de calcul dv beneficiati de un spor de vechime de 8 ani. Pentru acest spr de vechime se acorda un punctaj anual de 0.25 puncte pentru sporul pentru gr II si 0,5 puncte pentru sporul de vechime pentru gr I. In acest caz dv primeati 8x0,25 =2 puncte anuale. Aceste puncte se impart la stagiul complet de cotizare (care depinde de data de nastere pe care nu ati comunicat-o) rezultand sporul de puncte la punctajul pensiei, care se inmulteste cu valoarea punctului de pensie si rezulta sporul in lei al pensiei. Acest surplus urma sa fie acordat in 4 transe in anul 2009 in functie de data iesirii la pensie.
-Dar aceasta odonanta de urgenta a fost inlocuita cu legea 218/2008 care schimba modul de calcul. Conform acestei legi se acorda un spor de 25 % pentru gr II si 50 % pentru gr I pentru pentru punctele anuale obtinute pe perioada stagiului in aceste grupe. In acest caz pentru calculul dv ar trebui sa stim punctele anuale calculate pe perioada stagiului in gr II. Dupa acest calcul sporul de punctaj trebuie impartit la stagiul complet pe care v-am explicat mai sus ca depinde de data nasterii. Prevederile acestei legi urmeaza sa fie aplicate de la 1 ianuarie 2009 daca nu va avea soarta legii cresterii salariilor pentru profesori.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1