Subiect "iesirea anticipta la pensie" Deschis de iulia bumbu la data: 11/22/2008 3:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesirea anticipta la pensie
Scris de: iulia bumbu la data: 11/22/2008 3:43am
Gen:masculin
Data nasterii:19.11.1951
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:grupa a-2a de munca 8ani si 9luni
Intrebare:valoarea pensiei la data pensionarii anticipata partiala
Re: iesirea anticipta la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/22/2008 9:05am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 19 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiul cuprins intre 8 si 10 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 1 an si 6 luni si poate iesi la pensie la limita de varsta in 19 mai 2015.
Pensie anticipata partiala se poate cere cu reducere de 5 ani a varstei standard de pensionare de 65 ani adica la varsta de 60 ani in 19 noiembrie 2011 si nu poate fi cumulata cu reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca.
Pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru cei 1 an si 6 luni de reducerea varstei pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Valoarea pensiei la limita de varsta depinde de salariile avute pe toata perioada lucrata si poate fi calculata cu programul “Calcul pensie” de pe site –ul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1