Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 11/22/2008 10:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/22/2008 10:05am
Pentru Ion Rada
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 11 iunie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala se poate cere cu reducerea de 5 ani a varstei standard de pensionare adica la varsta de 59 ani si 7 luni din 11 iunie 2008.
Pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
In aceste conditii daca cereti pensie anticipata partiala in 11 decembrie 2008 pentru 54 luni de anticipare si stagiul de cotizare mai mare cu 5 ani decat stagiul complet de cotizare diminuarea va fi de 13,5%. Daca lucrati, este preferat sa mai asteptati 2 luni cad stagiul de cotizare depaseste cu 6 ani stagiul complet de cotizare si diminuarea scade la cca 11%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1