Subiect "profesori care au lucrat mai mult de 25 ani invatamant" Deschis de Tarnoveanu Aureliu la data: 04/12/2008 3:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
profesori care au lucrat mai mult de 25 ani invatamant
Scris de: Tarnoveanu Aureliu la data: 04/12/2008 3:22pm
Buna ziua,

Am si eu urmatoarea situatie cu tatal meu:
- 30-31 ani a fost profesor;
- ulterior a fost angajat la o firma, de la care s-a si pensionat.

Eu stiam ca exista o prevedere in legea invatamantului cum ca daca lucreaza mai mult de 25 ani in invatamant beneficiaza de o reducere a stagiului de cotizare.

Am incercat pe site-ul dvs. sa introduc datele din cartea de munca, dar nu am gasit exact acest camp de bifat cu invatamantul.

Se poate verifica care este materia de drept si modificarea programului dvs. pentru a putea sa introduc si sa verifica pesia tatalui meu in coditiile de mai sus.

Cu stima,
Aureliu
Re: profesori care au lucrat mai mult de 25 ani invatamant
Scris de: la pensie la data: 04/12/2008 6:19pm
Prevederea legala la care va referiti dv este legea 128/1997 a Statutului personalului didactic care la art.127 (3) prevede: Personalul didactic poate fi pensionat la cerere cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute in legislatia in vigoare daca are vechime in invatamant de cel putin 25 ani femeile si respectiv 30 ani barbatii.
Aceasta prevedere este interpretata de casa de pensii ca drept de reducere cu 3 ani a varstei standard de pensionare in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare care nu este diminuat.
Cu alte cuvinte se poate beneficia de aceasta prevedere numai pentru a iesi mai devreme la pensie si nu mai poate oferi vreun avantaj dupa pensionare daca nu s-a facut uz de acest drept..
Stagiul complet de cotizare folosit la calculul pensiei este cel din data de de iesire la pensie la limita de varsta specificat in anexa 3 la legea 19/2000/
In programul nostru pentru a verifica pensia trebuie sa introduceti data de iesire la pensie si automat este folosit stagiul complet de cotizare din acea data (evident daca ati introdus si celelalte date necesare calculului).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1