Subiect "carnet de munca" Deschis de Cristina Cosereanu la data: 04/16/2008 1:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
carnet de munca
Scris de: Cristina Cosereanu la data: 04/16/2008 1:07am
Buna ziua
Doresc sa stiu care ete baza legala conform careia casa de pensii retine carnetul de munca in original la depunerea dosarului de pensoinare.Mentionez ca am citit raspunsul dvs. pe acest site conform caruia carnetul de munca nu ar trebui lasat in original la casa de pensii.
DORESC LAMURIRI
VA MULTUMESC
Re: carnet de munca
Scris de: la pensie la data: 04/16/2008 10:02am
Intentia noastra in raspunsul dat anterior a fost de a spune ca anumite acte personale care nu sunt eliberate pentru a servi numai Casei de pensii cum ar fi : cartea de munca, livret militar, diploma de absolvire a unei facultati nu trebuie sa ramana la dosarul de pensie dupa emiterea deciziei de pensionare. Casele de pensii cer aceste acte in copie si original in scopul ca originalul sa fie folosit pentru certificarea copiei care ramane la dosar. Este bine deasemeni ca o copie de la dosar sau de pe orice alte acte originale depuse la Casa de pensii sa fie pastrate de beneficiar.
Reglementarile care stabilesc acestea sunt regulamentele interne ale institutiilor respective.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1