Subiect "penalizare pentru stagiu minim de cotizare" Deschis de mariana motilica la data: 04/17/2008 11:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizare pentru stagiu minim de cotizare
Scris de: mariana motilica la data: 04/17/2008 11:53am
Buna ziua, sunt pensionara militar cu o vechime de 20 de ani in M.Ap.N. pentru care primesc pensia de serviciu.Inainte de a intra in M.Ap.N. am lucrat 5 ani si 2 luni.Dupa pensionare, incepand cu 1 noiembrie 2004, m-am angajat cu carte de munca si in in prezent lucrez la acelasi loc de munca. Data nasterii:oct.1947.Intrebarea mea este cand anume intrunesc conditiile pentru pensie civila, iar daca ma pensionez inainte exista un procent de penalitate pentru neindeplinirea stagiului minim de cotizare de 10 ani si 7 luni? Am lucrat in perioada 1965 - 1973, cu intreruperi.Va multumesc, Mariana Motilica
Re: penalizare pentru stagiu minim de cotizare
Scris de: la pensie la data: 04/17/2008 1:41pm
Realizarea stagiului minim de cotizare este conditie pentru beneficierea de pensie pentru limita de varsta conform legii 19/2000. Nu exista variante de neindeplinirea acestei conditii. Daca nu aveti cumva perioade anterioare intrarii in M.Ap.N care pot fi considerate conform Art. 38 din legea 19/2000 perioade asimilate nu exista alta posibilitate de a beneficia de pensie civila la limita de varsta decat sa lucrati pana in martie 2014 cand veti indeplini stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni care creste si el intre timp (varianta ce face abstractie de varsta).
Re: penalizare pentru stagiu minim de cotizare
Scris de: mariana motilica la data: 04/17/2008 11:39pm
Buna ziua, va multumesc pentru raspuns.Va rog sa imi permiteti sa reiau datele problemei, care au fost neglijate din intrebarea anterioara:
- data nasterii oct.1947
- perioada lucrata 1965- 1973 5 ani si 2 luni
- perioada M.Ap.N. 1973- 1993, pensie de serviciu
- perioada lucrata dupa pensionarea militara : 1 noiembrie 2003-pana in prezent, cand lucrez in continuare
Intrebare: Care este stagiul minim de cotizare? Va multumesc.
Re: penalizare pentru stagiu minim de cotizare
Scris de: la pensie la data: 04/18/2008 2:06pm
Varsta standard de pensionare,stagiul complet de cotizare si stagiul minim de cotizare sunt alese in functie de data nasterii in data cand se deschide dreptul la pensie la limita de varsta adica asiguratul ajunge la varsta standard de pensionare. Conform datei dv de nastere aveati dreptul la pensie la limita de varsta in mai 2005 la varsta standard de pensionare de 57 ani si 7 luni, si stagiul minim de cotizare atunci era de 10 ani si 7 luni. Cum la acea data nu aveati stagiul minim de cotizare ati lucrat in continuare si in timp ce stagiul dv de cotizare creste cu un an la fiecare an lucrat, creste si stagiul minim dar cu viteza mai mica astfel ca azi este de 11 ani si 8 luni. Aceasta crestere este data in anexa 3 la legea 19/2000. In aceasta cursa intre stagiul dv de cotizare si stagiul minim ar putea ajunge sa fie egale abia in martie 2014 la 14 ani si 6 luni .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1