Subiect "sotul supravietuitor" Deschis de Topuzu Eugen la data: 04/21/2008 2:37pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sotul supravietuitor
Scris de: Topuzu Eugen la data: 04/21/2008 2:37pm
Bunicul meu a decedat in 2003, iar pana atunci a avut pensie de stat, pensie de veteran de razboi si pensie de invalid, intrucat a fost ranit pe front. Nu stiu daca aceste drepturi reprezentau pensii in totalitate, sau ajutoare, indemnizati.
Dupa moartea acestuia, bunica mea nu a primit pensie de urmas din pensia de sta, ci numai din cea de veteran si invalid, moment in care i-a fost sistata pensia ei de CAP. As vrea sa ma lamuriti daca cei de la casa de pensi au procedat corect.
Nu stapanesc deloc problema pensiilor, ajutoarelor si indemnizatiilor, adica nu stiu care sunt unele si care altele, de aceeea v-am deranjat.
Multumesc si astept un raspuns de la dvs.
Re: sotul supravietuitor
Scris de: la pensie la data: 04/21/2008 7:10pm
Da situatia prezentata nu este corecta dar parerea noastra este sa analizati mai intai dv situatia reala adica verificati mai intai daca bunica dv beneficiaza de jumatate din indemnizatia de veteran de razboi sau jumatate din pensia bunicului.
Drepturile veteranilor de razboi, invalizilor de razboi si a vaduvelor de razboi sunt stabilite prin legea 44/1994 republicata in M.O. 783/2002. Aici este prevazut la art. 11 si 16 ca sotul supravietuitor al unui veteran de razboi poate beneficiaza de jumatatea din indemnizatia veteranului de razboi cu conditia sa nu se fi recasatorit, fara referire la propria pensie.
In schimb legea 19/2000 care se refera la sistemul public de pensii (de stat cum impropriu va exprimati dv) cu privire la pensia de urmas la art.74 spune ca sotul supravietuitor poate obtine pensie de urmas daca durata casniciei a fost mai mare de 15 ani (10 ani cu reducere) si sotul supravietuitor are varsta standard de pensionare. In acest caz se pune si conditia daca sotul supravietuitor are dreptul la propria pensie sa opteze pentru cea mai avantajoasa.
Deasemeni trebuie sa verificati daca bunica dv a intocmit dosar pentru a beneficia de cele doua pensii de urmas.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1