Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 01/13/2009 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/13/2009 6:01am
Pentru Burlac Sofica
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 13 mai 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de gr II se acorda un spor de vechime de 3 ani si 3 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiu intre 12 si 14 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni adica beneficiati de pensie la limita de varsta in 13 noiembrie 2014.
Se poate cere pensie anticipata partiala cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare la data pensionarii (nu se cumuleaza aceasta reducere a varstei de pensionare cu cea pentru grupa de munca). Dv aveti acest drept din 13 mai 2012 avand si acum stagiul complet de cotizare depasit.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru cele 30 luni reducere de varsta pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1