Subiect "Posibile optiuni pentru pensionare" Deschis de Ilies Victoria la data: 01/13/2009 10:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Posibile optiuni pentru pensionare
Scris de: Ilies Victoria la data: 01/13/2009 10:24am
Gen:F
Data nasterii:06.05.1954
Stagiul de cotizare:Stagiul complet de c: 29 ani 6 luni; Total stagiu de cotizare realizat: 30 ani 2 luni 5 zile: stagiu de cotizare realizat- conditii normale: 25 ani 5 luni 5 zile; stagiu asimilat: 4 ani 7 luni; stagiu asimilat(alte drepturi asig sociale): 2 luni

Alte date:Puncte realizate (cu S.V. in perioada 03.1970-03.1992) Numar puncte realizate 26.39121, Punctaj mediu 0.89462 Valoarea punctului de pensie: 581.30
Intrebare:Sunt in pensie de boala din 01.08.2001 si as dori sa stiu daca in acest an pot trece la pensie anticipata sau daca trebuie sa raman cu pensia de boala pana la varsta pensionarii definitive. Am citit undeva pe forumul dumneavoastra parca faptul ca as putea opta pentru pensie anticipata sau sa raman pe cea de boala, in functie de suma pe care o voi primi. In acest caz as vrea sa stiu cum pot afla suma ce mi-ar reveni lunar pentru pensia anticipata ca sa stiu daca merita sa trec pe aceasta sau nu. Va multumesc
Re: Posibile optiuni pentru pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/13/2009 12:58pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Se poate cere pensie anticipata partiala cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Dv aveti acest drept din 06 februarie 2009 avand stagiul complet de cotizare depasit.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Deoarece la pensia anticipata nu se ia in calcul perioada in care ati avut pensie de invaliditate prin calcul va rezulta acelasi punctaj mediu de 0,89462 care mai departe se reduce cu 30 % din motivele aratate mai sus. Deci in acest caz pensia dv va fi diminuata cu 30%.
In aceste conditii credem ca am fost suficient de convingatori in a va convinge ca este bine sa continuati cu pensia de invaliditate pana in 06 februarie 2014 cand aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta si cand punctajul pensiei va mai creste putin.
Dupa 06 februarie 2009 avand 5 ani pana la varsta standard de pensionare si stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare nu mai sunteti obligata sa va mai prezentati la comisia de expertiza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1