Subiect "Pensie anticipata" Deschis de BOICEA DANIELA SANDA la data: 01/14/2009 3:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: BOICEA DANIELA SANDA la data: 01/14/2009 3:16am
Gen:
Data nasterii:06.02.1969
Stagiul de cotizare:01.02.1990
Alte date:in perioada 01.02.1990-01.04.1999 am lucrat in grupa I de pensionare
Intrebare:In ce data pot iesi la pensie anticipata?
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/14/2009 5:22am
Credem ca socotelile dv sunt premature deoarece probabilitatea ca actuala legislatie sa ramana nemodificata 15 ani, este minima.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 6 februarie 2029 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul de 8 ani de gr I vi se acorda un spor de vechime de 4 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
In functie de aceste echivalari pot fi 2 variante :
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru stagiu dv in conditii speciale de 8 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare la 56 ani si a stagiului complet la 26 ani.
Conform reducerii de mai sus aveti dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta in 6 februarie 2025.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 atunci pentru stagiul de 8 ani de conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 6 august 2027.
In acest caz se cere indeplinirea stagiului complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii (nu se cumuleaza aceasta reducere a varstei de pensionare cu cea pentru grupa de munca). Dv aveti acest drept din 6 februarie 2024.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru perioada de reducere de varsta pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1