Subiect "diferente intre stagiul complet conf. legii si stagiul de cotizare realizat" Deschis de gigel vieru la data: 01/14/2009 8:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
diferente intre stagiul complet conf. legii si stagiul de cotizare realizat
Scris de: gigel vieru la data: 01/14/2009 8:38am
Gen:M
Data nasterii:1949
Stagiul de cotizare:44 ani 6 luni si 29 zile
Alte date:
Intrebare:
Va rog sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea chestiune si anume:
daca conform legii stagiul de cotizare este de 34 ani si 4 luni asa cum este stipulat in decizia de pensionare si omul a realizat un stagiu de cotizare de 44 ani 6 luni si 29 zile, pensia nu se stabileste in functie de stagiul realizat, iar acesti ani de cotizare nu ar trebui sa se regaseasca detaliat in decizie dupa cum urmeaza :
- gr.II -24 ani6 luni si 23 zile
- conditii normale - 10 ani 8 luni si 24 zile
- stagiu asimilat - 3 ani 3 luni si 12 zile
iar totalul de la aceste rubrici de mai sus ar trebui sa fie 44 ani 6 luni si 23 de zile, pentru ca dupa cum observati din adunarea acestor rubrici nu ies la socoteala?
Multumesc
Re: diferente intre stagiul complet conf. legii si stagiul de cotizare realizat
Scris de: la pensie la data: 01/14/2009 9:19am
Mai intai stagiul de cotizare total realizat este compus din stagiile realizate conform punctului F din decizie si ele adunate trebuie sa dea cifra totala. Din categoriile enumerate de dv lipseste “Stagiul aferent gr I si II “ care urmeaza dupa “Stagiul asimilat(alte drepturi de asigurari sociale)”.
In cazul dv stagiul aferent gr I si II este de 6 ani si impreuna cu acesta suma totala este 44 ani 6 luni si 29 zile.
Stagiul complet de cotizare nu depinde de cel realizat si se determina in functie de data de nastere conform anexei 3 la legea 19/2000. Acest stagiu complet de cotizare este o limita pe care daca stagiul de cotizare realizat il depaseste, pensionarul poate beneficia de anumite drepturi cum sunt: pensie anticipata partiala, reducerea varstei standard de pensionare pentru grupa de munca “conditii deosebite” etc..
Re: diferente intre stagiul complet conf. legii si stagiul de cotizare realizat
Scris de: gigel vieru la data: 01/14/2009 10:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

tocmai aceasta este problema, ca nu sunt inscrise in decizie,decat aceste 3 rubrici pe care le-am enumerat si in conditiile date nu ar trebui sa solicit modificarea deciziei si in acest sens?
multumesc
Re: diferente intre stagiul complet conf. legii si stagiul de cotizare realizat
Scris de: la pensie la data: 01/14/2009 11:54am
Nu putem sa va raspundem la intrebare neavand toate informatiile necesare analizei situatiei dv.
Nespecificarea acestui spor de vechime in decizie nu are influenta asupra punctajului pensiei.
Pentru acest spor de vechime conform OU 100/2008 trebuie sa beneficiati de un punctaj suplimentar de 1,5 puncte.
Presupunand ca v-ati pensionat inainte de octombrie 2008 veti beneficia de acest punctaj suplimentar in octombrie 2009 iar daca v-ati pensionat dupa 1 octombrie 2008 acest punctaj trebuia inclus in calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1