Subiect "introducere spor de noapte in program" Deschis de viorel la data: 01/14/2009 12:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
introducere spor de noapte in program
Scris de: viorel la data: 01/14/2009 12:01pm
Intrebare:cum introduc in programul d-stra perioada in care am lucrat in schimburi ( in mod continuu) intre 1985-1992 pentru care societatea elibereaza adeverinta in acest sens?
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: la pensie la data: 01/15/2009 6:16am
Daca ati lucrat in schimburi si societatea va elibereaza adeverinta specificand un spor pentru lucru in schimburi in aceasta perioada veti introduce in coloana “Spor %” sporul specificat in adeverinta. Daca in aceiasi perioada mai aveti si alte sporuri in % le insumati si introduceti in program suma acestora.
Am verificat si noi datele introduse in program si avem urmatoarele observatii:
-In pagina de intrare ati completat cu “da” caseta “25 ani conditii speciale”. Este corect daca locul dv de munca se afla consemnat in anexa la legea 226/2006. Daca nu se afla alegeti varianta “nu” deoarece poate introduce erori in calculul punctajului mediu al pensiei in acest caz daca beneficiati de alte reduceri ale stagiului complet de cotizare ne contactati pentru indicatii privind calculul corect al punctajului mediu al pensiei. In cazul ultim cand ati selectat “nu”, in caseta cu "Data iesirii la pensie la limita de varsta" selectati data “ian 2024” aceasta fiind data cand aveti varsta standard de pensionare.
-Nu ati introdus in program sporul de vechime pana in aprilie 1992. Acesta trebuie determinat conform explicatiei noastre de pe forum la “Spor de vechime”
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: viorel la data: 01/15/2009 12:00pm
-locul de munca a fost gr.1 din1984 pina in 2001 asimilat cu conditii speciale
-din 2001 pina 2011 conditii speciale

-am introdus spor vechime pina in 1992
-pentru spor vechime am pus 25%(spor de noapte) /3 =8.33%
-este corect ?
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: la pensie la data: 01/16/2009 4:21am
Sporul de vechime este introdus corect.
Sporul de noapte este corect daca veti obtine adeverinta cu aceste procente pe perioada respectiva.
Data de iesire la pensie si selectarea cu “da” a casetei cu “25 ani conditii speciale” sunt corecte daca beneficiati de prevederile legii 226/2006.
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: viorel la data: 01/16/2009 9:25am
am vazut o adeverinta eliberata de societate cu sporul de noapte
--pt. perioada 03.1980-03.1991 sporul era de 15% iar procentul mediu pt. spor noapte=31,51%, deci in tabel se pune 4,73%
--pt. 04.1991-03.2001, 25%......31,51%........7,88%
-am pus aceste date si pentru ceilalti vizitatori.
-da soc. elibereaza adev. pt. incadrarea la L226 acest lucru este clar.

-intrebarea suplimentara ar fi daca 17ani gr.1+7gr.speciala =24gr.1 care dupa tabelul 3 din legea 19 da o reducere de 14 ani din 63,5 ani virsta standard actuala = aprox. 50 ani ( dezavantajul fata de L226 ar fi punctajul impartit la 33 de ani ) in acest caz se poate beneficia si de corectia punctajului 1,5 prevazuta in ordonanta 100 din sept.2008 ?
-este logic rationamentul meu tinind cont ca asiguratul poate alege varianta cea mai favorabila lui ?
multumesc anticipat.
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: la pensie la data: 01/17/2009 6:34am
Rationamentul cu sporul de noapte este corect
Rationamentul cu reducerea de varsta si stagiu de cotizare este confuz . Noi judecam astfel situatia dv:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 29 ianuarie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca stagiul dv de gr I a fost asimilat cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 beneficiati de reducerea cu 15 ani a varstei standard de pensionare si reducerea la 25 ani a stagiului complet de cotizare (cu care se imparte suma punctajelor anuale) numai daca aveti stagiu de 25 ani in conditii speciale.
Daca stagiul dv in conditii speciale este mai mic de 25 ani nu mai beneficiati de reducerile conform legii 226/2006 ci cele conform legii 19/2000 anexa 4 tabelul 6 adica: Va incadrati in pozitia 2 cu un stagiu in conditii speciale cuprins intre 22 ani si 6 luni si 25 ani si completarea pana la 25 ani cu sporul de vechime pentru gr I de munca, stagiul asimilat pentru cursuri universitare si stagiul militar, pentru care beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 9 ani adica pensionare la 56 ani si reducerea tot cu 9 ani a stagiului complet de cotizare adica la 26 ani ( cu care se imparte suma punctajelor anuale)
Analizand cele doua variante observati ca sunteti obligat sa o alegeti pe prima adica sa lucrati pana aveti 25 ani de conditii speciale si sa beneficiati de prevederile legii 226/2006 (evident daca este posibil sa lucrati in continuare in conditii speciale)
La calculul pensiei beneficiati si de un punctaj suplimentar de 4,25 puncte pentru sporul de vechime de 8 ani si 6 luni pentru gr I de munca conform OU 100/2008
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: viorel la data: 01/19/2009 1:25am
-eu intrebam de incadrarea la art167.1 alin(3) pentru a beneficia de red.de 14 ani data in tabelul 4 intrucit aceasta este mai avantajoasa decit reducerea din anexa4 pt 24 de ani gr speciala.
virsta standard de pensionare este dupa anexa 3 de 63 ani si 6luni -14 ani =49ani, cum art167.1 alin2 min este 50 ani rezulta ca in feb 2009 pot iesi la pensie (29 ian 1959)
-ca observatie pe site la punctaj suplimentar trebuie corectat stadiu de cotiz. in gr. cu ani spor pe grupa.
-lumea introduce toti ani de pe gr. din cauza acestei exprimari.
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: la pensie la data: 01/20/2009 4:26am
Va multumim pentru observatia privind eroarea de exprimare privind punctajul suplimentar conform ordonantei 100/2008 . Avem intentia sa o corectam.
In privinta posibilitatii de pensionare conform art 167^1 din legea 19/2000 nu vi l-am indicat din cauza ca dv ati dat informatii pe franturi si pentruca aceasta varianta desi ca data de pensionare este cu putin mai avantajoasa decat varianta cu 24 ani de conditii speciale este net inferioara variantei cu 25 ani de conditii speciale.
Facand sinteza situatiei dv aceasta este:
Stagiu de cotizare 24 ani si 6 luni din care 16 ani si 8 luni gr I conform legii 3/1977 si 7 ani si 10 luni conditii speciale conform legii 19/2000.
Stagii asimilate 5 ani cursuri universitare si 9 luni stagiu militar.
Spor pentru stagiu din gr I 8 ani.
Total stagiu de cotizare 38 ani si 3 luni ( la sfarsitul lunii ianuarie 2009)
In aceasta situatie aveti urmatoarele posibilitati de pensionare:
Varianta 1
Pentru 16 ani in grupa I ( nu se pot echivala invers anii de conditii speciale in ani de gr I) conform legii 3/1977 beneficiati prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 la o reducere a varstei standard de pensionare cu 9 ani si 7 luni. Avand varsta standard de 65 ani puteti sa va pensionati la varsta de 55 ani si 5 luni adica in 29 iunie 2014. In acest caz punctajul pensiei se calculeaza cu stagiul complet de 35 ani.
Varianta 2
Pentru stagiu in conditii speciale intre 22 ani si 6 luni si 25 ani beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 9 ani si puteti sa va pensionati la varsta de 56 ani in data de 29 ianuarie 2015 . Calculul punctajului pensiei se face cu stagiul complet de cotizare de 26 ani .
Varianta 3
Daca lucrati in continuare pana in august 2009 in conditii speciale va incadrati in prevederile art 3 din legea 226/2006 si aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 15 ani si a stagiului complet de cotizare la 25 ani. In aceste coditii puteti iesi la pensie la limita de varsta incepand cu 1 septembrie 2009 iar punctajul mediu al pensiei se calculeaza cu stagiul complet de 25 ani.
Ne pare rau dar nici spatiul si nici timpul nu ne permite la mai multe explicatii.
Daca dv considerati ca am gresit adresati-va altor surse, noi credem ca v-am ajutat cat am putut.
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: Alina la data: 08/07/2009 10:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: De ce pt perioada de dupa 1991 (respectiv 1991-2001) sporul de noapte se introduce ca 7,88% (fata de 4,73% pentru perioada pana in 1991)? Multumesc.
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: la pensie la data: 08/10/2009 8:15am
Pentru Alina
Deoarece pana in anul 1991 sporul la salariu aplicat orelor lucrate de noapte era de 15 % iar dv nu ati lucrat toate orele de noapte ci mai putin de o treime, lucrand in ture, sporul care revine pentru salariul total lunar este de 4,73 %.
Dupa 1991 sporul la salariu pentru orele de noapte a crescut la 25 % si prin aceasta sporul aplicat salariului lunar creste la 7,88%.
spor de noapte
Scris de: dorina la data: 01/09/2014 12:33pm
la pensie :
Pentru Alina
Deoarece pana in anul 1991 sporul la salariu aplicat orelor lucrate de noapte era de 15 % iar dv nu ati lucrat toate orele de noapte ci mai putin de o treime, lucrand in ture, sporul care revine pentru salariul total lunar este de 4,73 %.
Dupa 1991 sporul la salariu pentru orele de noapte a crescut la 25 % si prin aceasta sporul aplicat salariului lunar creste la 7,88%.



Am urmatoarea intrebare:am lucrat in ture de noapte timp de 25 de ani,dar in carnetul (cartea )de munca nu sunt specificate aceste sporuri iar societatea unde am lucrat nu mai exista.De unde pot obtine adeverinte referitoare la aceste sporuri si daca se iau in calcul la diminuarea virstei de pensionare .Sunt nascuta in ianuarie 1955 cu stagiu de cotiz de 39 ani ,2 luni
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: la pensie la data: 01/10/2014 9:25am
Pentru Dorina
Sporurile de noapte nu se iau in calculul reducerii varstei de pensionare ci numai in calculul punctajului pensiei.
Daca intreprinderea la care ati lucrat s-a desfiintat este extrem de dificil sa mai obtineti adeverinta pentru sporul de noapte deoarece aceasta presupune :
- Sa gasiti intreprinderea care a preluat arhiva privind salarizarea de la intreprinderea desfiintata.
- Sa convingeti pe cei care au aceasta arhiva sa caute ce va intereseaza pe dv aceasta fiind o operatie foarte complicata.
- In plus acest tip de arhive au un anumit timp de pastrare dupa care se distrug.
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: Colcer Emil la data: 04/21/2018 2:58pm
Gen:M
Data nasterii:17.10.1945
Stagiul de cotizare:41
Alte date:spor de noapte un an
Intrebare:unde intra 4,73 % la spor de noapte la salar?
la media salarului in perioada respectiva?
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: Colcer Emil la data: 04/21/2018 3:05pm
Colcer Emil :
Gen:M
Data nasterii:17.10.1945
Stagiul de cotizare:41
Alte date:spor de noapte un an
Intrebare:unde intra 4,73 % la spor de noapte la salar?
la media salarului in perioada respectiva?
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: Colcer Emil la data: 05/16/2018 1:50pm
Colcer Emil :
Colcer Emil :
Gen:M
Data nasterii:17.10.1945
Stagiul de cotizare:41
Alte date:spor de noapte un an
Intrebare:unde intra 4,73 % la spor de noapte la salar?
la media salarului in perioada respectiva?
Re: introducere spor de noapte in program
Scris de: la pensie la data: 05/17/2018 11:52am
Pentru Colcer Emil
Sporul de 4,73 % pentru orele de noapte se aplica salariului tarifar din perioada lucrata in ture daca aveti adeverinta care sa dovedeasca aceasta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1