Subiect "Somajul influenteaza valoarea pensiei anticipate" Deschis de Iordaiche Victoria la data: 01/15/2009 9:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Somajul influenteaza valoarea pensiei anticipate
Scris de: Iordaiche Victoria la data: 01/15/2009 9:12am
Gen:F
Data nasterii:07.07.1954
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Dupa calculul facut pe site-ul dv., in mod normal, in mai 2009 as putea iesi la pensie anticipata partial. In cazul in care intru in somaj de luna viitoare, acest lucru mai este posibil?
Daca da, valoarea pensiei va fi diminuata din cauza acestor luni de somaj?
Multumesc frumos.
Re: Somajul influenteaza valoarea pensiei anticipate
Scris de: la pensie la data: 01/15/2009 10:47am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 07 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Se poate cere pensie anticipata partiala cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Dv aveti acest drept din 07 mai 2009 avand stagiul complet de cotizare depasit.
Dreptul de a cere pensie anticipata partiala depinde numai de cele doua conditii, varsta si stagiu de cotizare, pe care le veti putea indeplini la data de 07 mai 2009 indiferent de ce veti face in perioada pana atunci. Calculul pensiei este influentat numai prin faptul ca in aceasta perioada va fi avuta in vedere indemnizatia de somaj (daca nu primiti salarii compensatorii) care este mai mica decat salariu. Daca in aceasta perioada veti primi salarii compensatorii suma introdusa in calcul se determina dupa o formula de calcul la care nu insistam neavand nici toate elementele.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1