Subiect "adeverinta de vechime" Deschis de angi la data: 11/07/2013 8:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adeverinta de vechime
Scris de: angi la data: 11/07/2013 8:56am
Gen:f
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua,ce pot face daca angajatorul nu vrea sa imi dea adeverinta de vechime si grupa?
Re: adeverinta de vechime
Scris de: blueM la data: 11/07/2013 9:22am
angi :
Gen:f
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua,ce pot face daca angajatorul nu vrea sa imi dea adeverinta de vechime si grupa?

**********************************************
Art. 34 alin. (5)/ Legea 53/2003 - Codul muncii:
"La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat să elibereze un document care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă, în meserie şi în specialitate".

Daca angajatorul ar cunoaste acest articol de lege, cu siguranta nu ar mai intentiona sa o calce.

Faceti o cerere in acest sens!
Re: adeverinta de vechime
Scris de: angi la data: 11/07/2013 12:18pm
blueM :
angi :
Gen:f
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua,ce pot face daca angajatorul nu vrea sa imi dea adeverinta de vechime si grupa?

**********************************************
Art. 34 alin. (5)/ Legea 53/2003 - Codul muncii:
"La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat să elibereze un document care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă, în meserie şi în specialitate".

Daca angajatorul ar cunoaste acest articol de lege, cu siguranta nu ar mai intentiona sa o calce.

Faceti o cerere in acest sens!

Multumesc pentru raspuns, am facut cerere dar nu vrea sa o primeasca,au firma de paza la intrare si nu te lasa sa intri sa inregistrezi cererea, stiu articolul citat de dvs, dar ma lovesc de un zid, nu am cu cine sta de vorba, societatea se numeste MICROELECTRONICA, administratorul se numeste JALBA LIVIU, si dumnealui sustine (la telefon) ca nu am nevoie de adeverinta ca totul este trecut in cartea de munca ce sfat imi mai puteti da? cand casa de pensii imi solicita caceasta adeverinta, unde ma pot adresa\? multumesc aniticipat
Re: adeverinta de vechime
Scris de: la pensie la data: 11/07/2013 3:55pm
Daca in carnetul de munca sunt trecute toate datele privind stagiul dv de cotizare (vechimea) inainte de 01 aprilie 2001 si carnetul a fost scanat de Casa de pensii nu aveti nevoie de adeverinta de vechime.
In privinta stagiului in grupa de munca noi consideram ca angajatorul trebuie sa va eslibereze adeverinta.
Pentru rezolvarea situatiei noi va indicam urmatoarele cai :
1 Trimiteti cererea prin posta, recomandat, cu confirmare de primire.
2 In caz de refuz, sau chiar mai inainte, mergeti la Inspectoratul Teritorial de Munca si prezentati situatia si functionarii de acolo va vor da indrumarile necesare.
Re: adeverinta de vechime
Scris de: POPA Florin la data: 06/24/2022 9:42pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Cum a-ti rezolvat cu MICROELECTRONICA
Si eu sint in aceasi situatie
Florin POPA
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1