Subiect "calcul pensie" Deschis de Udrea Consuela la data: 06/19/2008 10:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Udrea Consuela la data: 06/19/2008 10:22am
Gen:F
Data nasterii:06.01.1969
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:As vrea sa stiu in functie de care venit se calculeaza pensia:cel brut(din cartea de munca),sau cel realizat(impreuna cu ore suplimentare si/sau alte sporuri)?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/19/2008 2:12pm
Punctajul lunar realizat este calculat in mod diferit in functie de prevederile legislative care au fost modificate frecvent .O regula generala este ca sunt luate in calcul sumele pentru care s-a platit CAS. Dar si si de la aceasta regula sunt abateri, existand numeroase erori la retinerea CAS.
Inainte de 1 aprilie 2001 veniturile luate in calcul sunt stabilite prin Ordonanta de Urgenta a Guvernului 9/2003 care prevede in rezumat ca sunt luate in calcul veniturile compuse din salariile tarifare + sporurile cu caracter permanent in care nu intra sumele primite pentru orele suplimentare platite cu ora. Pentru aceste sporuri angajatorul elibereaza adeverinte care completeaza sumele din cartea de munca. Dupa aprilie 1992 aceste sume sunt trecute integral in cartea de munca.
Dupa aprilie 2001 s-a platit CAS aproape pentru toate sumele obtinute si sunt luate si in calculul pentru pensie asa cum puteti constata din instiintarile anuale primate de la Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1