Subiect "contract de asigurare sociala" Deschis de ana lei la data: 06/19/2008 2:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contract de asigurare sociala
Scris de: ana lei la data: 06/19/2008 2:33pm
Gen:f
Data nasterii:3 noiembrie 1955
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:data angajarii 1 septembrie 1979
Intrebare: Am incetat contractul de munca in temeiul articol 55, litera b). Pentru ca nu am vechimea necesara de 30 ani pentru pensionare - doresc sa inchei un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii . Daca inchei acest contact pentru completarea vechimii pot sa ies la pensie anticipata partiala la 55 de ani ???
Re: contract de asigurare sociala
Scris de: la pensie la data: 06/20/2008 12:46am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta dupa noiembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti dreptul la pensie anticipate partiala cand aveti indeplinite conditiile de varsta ( 55 ani) si vechime egala cu stagiul complet de cotizare (30ani)
Vechimea o puteti completa prin contract de asigurare sociala pentruca acesta este principalul lui scop.
Deoarece prin contractul de asigurare sociala se plateste cota integrala a CAS-ului (angajat + angajator) , 29% pana in decembrie 2008 apoi 28% din suma asigurata este preferabil sa va asigurati cu suma minima. Suma minima conform legii este de ¼ din salariu mediu pe economie care a stat la baza calcululu ibugetului de asigurari sociale pe anul respectiv. In anul 2008 acest salariu mediu intrat in calcul este 1550 lei si se modifica pe anul 2009.
Re: contract de asigurare sociala
Scris de: ana lei la data: 06/20/2008 6:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:De ce este preferabil sa ma asigur cu suma minima ???
Daca ma asigur cu o suma mai mare voi primi mai multe puncte de pensie ???

Multumesc
Re: contract de asigurare sociala
Scris de: la pensie la data: 06/20/2008 9:00am
Noi consideram ca eficienta sumei platite este mare pentru suma minima care va asigura completarea vechimii. Eficienta sumelor platite peste suma minima este sub cea acordata de o banca la care ati depune acele sume. Cand spuneti mai “multe puncte” nu aveti in vedere ce sume trebuie platite pentru aceste puncte.
Astfel pentru ¼ din 1550 lei asigurati la nivelul anului 2008 trebuie sa platiti CAS 29 % din 387,5 lei adica 113 lei lunar adica 1356 lei anual. Pentru acesti bani platiti CAS primiti la nivelul anului 2008 aprox 0,2 puncte care se aduna la punctajul total iar rezultatul impartit la 30 (stagiul complet de cotizare) creste punctajul pensiei cu 0,00667. Aceasta crestere ar aduce un surplus de maxim 4 lei la pensia lunara in plata in 2008 echivalenta cu o dobanda anuala de 3,5 % a sumei cotizate.
Aceste sume sunteti obligata sa le platiti la nivel minim pentru completarea stagiului. Ramane sa apreciati dv daca este oportuna asigurarea unei sume mai mari decat cea minima necesara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1