Subiect "Cumulul sporurilor" Deschis de Selin Marius la data: 11/23/2021 1:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumulul sporurilor
Scris de: Selin Marius la data: 11/23/2021 1:01am
Gen:Masculin
Data nasterii:19 03 1964
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Se poate face cumulul sporului de grupa de munca cu reducerea se 2 ani din varsta de pensionare pentru cei care au locuit in zonele poliate care sunt mentionate in legea 263/2010 ?
Re: Cumulul sporurilor
Scris de: Aurel la data: 11/23/2021 2:42am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua, reducerea se 2 ani din varsta de pensionare pentru cei care au locuit in zonele poluate nu se cumuleaza cu nici o alta reducere a varstei de pensionare.
Re: Cumulul sporurilor
Scris de: la pensie la data: 11/23/2021 3:19am
Pentru perioada lucrata in grupele de munca se acorda urmatoarele avantaje :
- Majorarea punctajelor lunare cu 25 % sau 50 % in functie de grupa de munca.
- Un stagiu de cotizare suplimentar in functie de numarul de ani intregi lucrati si de grupele de munca.
- Reducerea varstei de pensionare in functie de numarul de ani intregi lucrati si de grupele de munca.
Reducerea varstei de pensionare cu 2 ani pentru cei care au locuit minim 30 ani in zonele cu poluare remanenta poate fi cumulata cu avantajele acordate pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca astfel :
Se poate beneficia de avantajele mentionate la punctele 1 si 2 de mai sus si de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani pentru cei care au locuit minim 30 ani in zonele cu poluare remanenta
Se poate beneficia de avantajul mentionat la punctul 3 de mai sus si de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani pentru cei care au locuit minim 30 ani in zonele cu poluare remanenta, fara a se cumula, daca reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca este mai mic de 2 ani.
Exemplu : Daca un pensionar are varsta standard de pensionare de 65 ani si are dreptul la reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca cu 1 an si de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani pentru cei care au locuit minim 30 ani in zonele cu poluare remanenta dreptul la pensionare va fi urmatorul : Se va pensiona cu pensie anticipata partiala, nediminuata, cu reducerea varstei de pensionare cu 2 ani pentru cei care au locuit minim 30 ani in zonele cu poluare remanenta, adica la 63 ani, dupa care se va pensiona cu pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare cu 1 an pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, adica la 64 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1