Subiect "Calcul pensie" Deschis de costea viorel la data: 11/23/2021 7:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: costea viorel la data: 11/23/2021 7:53am
Gen: M
Data nasterii: 22.03 .1964
Stagiul de cotizare: 36 ani
Alte date: 8 ani lucrați. in grupa 2 a
Intrebare: Am făcut un calcul al punctajului anual si a rezultat 82,8 puncte
As dori sa cunosc pt nr de puncte aceasta valoare se împarte la 35 ani si apoi rezulta punctaj anual ?? Dacă da care este calculul mai departe pentru a ajunge la valoarea pensiei ???
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/23/2021 1:47pm
In primul rand trebuie sa va mentionam ca am verificat datele introduse de dv in programul de calculare pensie de pe site si avem urmatoarele observatii :
1. Ati introdus in pagina de intrare indicele de corectie din anul 2021, trebuie introdus cel din anul pensionarii, care in cazul dv este 2024. Se prevede ca incepand cu septembrie 2023 sa fie adoptata o noua lege a pensiilor prin care nu se mai acorda indice de corectie.
2. Presupunem ca in anul 2024 cereti pensie anticipata la care nu se iau in calcul stagiiile de cotizare asimilate pentru perioada stagiului militar si dv ati introdus in program perioada stagiului militar.
3, In anii 1988 si 1989 ati introdus o perioada de timp sporuri in suma fixa. Daca acestea reprezinta spor de vechime introdus si in coloana sporuri in % va precizam ca sporul de vechime nu se introduce in ambele coloane ci in una singura.
4. Dupa aprilie 2001 salariile pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate la anumite sume indicate de noi la pagina "Limitarea salariului luat in calculul pensiei" accesabila din pagina principala. Dumneavoastra ati introdus in anumite luni salarii mai mari decat aceste limite insa nu influenteaza calculul pensiei pentruca programul face automat limitarea.
5. Ati introdus date si pe perioada viitoare, ceiace nu este recomandat deoarece nu cunoasteti cum va evolua salariul dv in viitor, cum va evolua legislatia, iar punctajul calculat de program se va modifica in fiecare luna.

Calculul valorii pensiei se face astfel :
- Se calculeaza un punctaj mediu anual impartind suma punctelor anuale la stagiul complet de cotizare (in cazul dv 35 ani).
- Daca este cazul se calculeaza punctjul mediu anual corectat inmultind punctajul mediu anual cu indicele de corectie.
- Se calculeaza valoarea pensiei inmultind punctajul mediu anual sau punctajul mediu anual corectat cu valoarea punctului de pensie in vigoare in luna de plata a pensiei. In lunile noiembrie si decembrie 2021 valoarea punctului de pensie este de 1442 lei si sunt promisiuni ca aceasta sa fie majorata cu 10 % incepand cu ianuarie 2022.
Re: Calcul pensie
Scris de: costea viorel la data: 11/25/2021 6:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
Mulțumesc pentru răspuns.
Dar va rog sa mi spune-ți programul va lua in calcul si coeficienții de mărire a punctajului anual corespunzător pensiei suplimentare de 3 % reținută înainte de anul 2001 ???
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/25/2021 6:39am
Programul de calcul de pe site calculeaza punctajul pentru contributia la pensie suplimentara inainte de aprilie 2001 si il introduce in punctajele anuale realizate in acea perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1