Subiect "concediu medical" Deschis de EMIL MARIA la data: 01/11/2022 6:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
concediu medical
Scris de: EMIL MARIA la data: 01/11/2022 6:16am
Gen:F
Data nasterii:30.07.1964
Stagiul de cotizare:38 ANI
Alte date:-
Intrebare:Buna ziua, Intentionez sa depun cererea pentru pensie anticipata partiala in 31.03.2022. Intrebarea mea este daca concediile medicale luate in cei 38 de ani de stagiu afecteaza data iesirii la pensie sau suma calculata ca si pensie. Multumesc
Re: concediu medical
Scris de: GicaH la data: 01/11/2022 6:54am
EMIL MARIA :
Gen:F
Data nasterii:30.07.1964
Stagiul de cotizare:38 ANI
Alte date:-
Intrebare:Buna ziua, Intentionez sa depun cererea pentru pensie anticipata partiala in 31.03.2022. Intrebarea mea este daca concediile medicale luate in cei 38 de ani de stagiu afecteaza data iesirii la pensie sau suma calculata ca si pensie. Multumesc


Posibi ca cele obținute dupa 2005, daca nu au fost pentru accidente de munca sau boli profesionale....
Re: concediu medical
Scris de: la pensie la data: 01/14/2022 9:08am
Perioada concediilor medicale este asimilata cu stagiu de cotizare si nu influenteaza nici data de iesire la pensie si nici procentul de diminuare a pensiei anticipate partiale.
Dupa 01 aprilie 2001 perioada concediilor medicale influenteaza punctajul pensiei pentruca se ia in calcul indemnizatia primita pe perioada concediului medical
In perioada inainte de ianuarie 2005 pentru toate concediile medicale s-a platit contributie de asigurari sociale si sunt luate in calculul pensiei. In perioada dupa ianuarie 2005 s-a platit contributie de asigurari sociale numai pentru concediile medicale datorate bolilor obisnuite iar pentru cele datorate accidentelor de munca sau bolilor profesionale nu s-a platit, insa toate au fost asimilate cu stagii de cotizare si s-au luat in calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1