Subiect "a doua cerere" Deschis de Negulescu Neculae la data: 01/13/2022 7:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
a doua cerere
Scris de: Negulescu Neculae la data: 01/13/2022 7:29am
Gen:M
Data nasterii:18.11.1960
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date: 9 ani, 11 luni si 25 zile lucrat in grupa II
Intrebare:
Buna ziua,
In nov 2020 am depus cerere pt pensie anticipata partial, dupa 2 luni am primit decizia prin care mi se respingea cererea de pensie limita varsta pt ca aveam doar 34 ani si 4 luni lucrati in tara iar pt stagiul de 6 ani lucrati in comunitate inca nu aveau raspunsul primit. Acum doresc sa depun din nou cerere pt limita varsta, de aceasta data ,insa nu stiu ce acte ar trebui sa depun pt ca toate au fost inregistrate la cererea anterioara, pe baza carora s-a facut calculul. Ma gandeam sa depun copie de pe decizia de respingere si buletinul de calcul cu adnotari pe margine, deoarece mi-au sarit la calcul 1 an si 1 luna in grupa II (dovedit cu carte de munca si adeverinta de la Arhivele Nationale) si poate intre timp au primit si raspunsul pt anii lucrati in comunitate.
Va rog frumos...sfaturi
Re: a doua cerere
Scris de: la pensie la data: 01/15/2022 9:38am
Datele dv sunt neclare. Adica ati cerut pensie anticipata partiala si dupa 2 luni vi se respingea cererea de pensie pentru limita de varsta. In continuare nu ati precizat daca ati mai lucrat.
Noi va sfatuim sa cereti mai intai informatii la ghiseul Casei de pensii daca au primit confirmarea stagiului lucrat in UE, indicand numarul de dosar indicat in decizia de respingere, sau aratand aceasta decizie. Cereti in acelasi timp sa se verifice la acest dosar daca se mai afla actele depuse. Dupa aceasta daca se indeplinesc toate conditiile depuneti cerere de pensie pentru limita de varsta.
Re: a doua cerere
Scris de: Nicolae la data: 01/15/2022 3:00pm
Negulescu Neculae :
Gen:M
Data nasterii:18.11.1960
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date: 9 ani, 11 luni si 25 zile lucrat in grupa II
Intrebare:
Buna ziua,
In nov 2020 am depus cerere pt pensie anticipata partial, dupa 2 luni am primit decizia prin care mi se respingea cererea de pensie limita varsta pt ca aveam doar 34 ani si 4 luni lucrati in tara iar pt stagiul de 6 ani lucrati in comunitate inca nu aveau raspunsul primit. Acum doresc sa depun din nou cerere pt limita varsta, de aceasta data ,insa nu stiu ce acte ar trebui sa depun pt ca toate au fost inregistrate la cererea anterioara, pe baza carora s-a facut calculul. Ma gandeam sa depun copie de pe decizia de respingere si buletinul de calcul cu adnotari pe margine, deoarece mi-au sarit la calcul 1 an si 1 luna in grupa II (dovedit cu carte de munca si adeverinta de la Arhivele Nationale) si poate intre timp au primit si raspunsul pt anii lucrati in comunitate.
Va rog frumos...sfaturi

La momentul depunerii cererii de pensie, daca ati mentionat ca, aveti stagiu in UE, urma sa completati formulare europene: RO202 Instrumentarea unei cereri de pensie de batranete și E207 Certificat privind cariera de asigurat. In acest caz in decizia de respingere se indica ca dupa primirea raspunsului de la autoritatea competenta din tara X se va emite o noua decizie luandu-se in calcul informatiile transmise prin organele de legatura.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1