Subiect "Pensie" Deschis de Stanica Dumitru la data: 04/07/2022 3:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Stanica Dumitru la data: 04/07/2022 3:55am
Gen:M
Data nasterii: 5.05.1966
Stagiul de cotizare: 39 ani si 5 luni
Alte date:
Am lucrat in :
Grupa II 14 ani 4 luni si 20 zile
Si in
Conditii speciale si deosebite ( spor aferent gr I si II , la Energoreparatii - domeniul energetic ) 3 ani si 6 luni

Armata efectuata : 1 an 3 luni si 7 zile ( cu continuitate la serviciu )
Intrebare: Va rog mult sa mi spuneti cand pot sa ies la pensie ,
anticipat , anticipat partial, la limita de varsta , toate variantele .
Multumesc mult !
Re: Pensie
Scris de: Stanica Dumitru la data: 04/07/2022 4:12am
Gen: M
Data nasterii:5.05.1966
Stagiul de cotizare: 39 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:
Va rog ,
Daca am lucrat 3 ani si 6 luni in conditii speciala , deosebite ( asa cum am scris in mesajul initial ) in domeniul energetic - mentenanta , beneficiez / intru in categoria Legea 263/2010 , art 30 lit i - si modificata prin legea 74 din 30 martie 2022 ?
Daca da , va rog cat ani din cei 3 ani si 6 luni revin la vechime ?
Multumesc mult !
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 04/07/2022 8:14am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 mai 2031 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Incadrarea in art 30 aliniatul (1) litera i din legea pensiilor 263/2010, introdusa prin legea 197/2021, se face numai celor care au lucrat in "activitățile de producție, mentenanță și asimilate din unitățile de producție a energiei electrice în termocentralele pe bază de cărbune, incluzând și unitățile de extracție a cărbunelui, pentru personalul implicat direct și nemijlocit în utilizarea procedeelor și utilajelor specifice producției energiei electrice și extracției cărbunelui".
Din datele prezentate de dv nu este clar ca dv va incadrati in aceste prevederi si pentru aceasta va indicam sa intrebati la angajatorul la care ati lucrat acea perioada de 3 ani si 6 luni.
Noi va vom raspunde in cele doua variante :
1 Daca vi se recunoaste stagiul de 3 ani si 6 luni a fi lucrat in conditii speciale.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in grupa conditii speciale si stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani, care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar si realizati un stagiu total de cotizare de 45 ani si 8 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in conditii speciale si 14 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si 2 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 10 luni adica in data de 05 martie 2025.
Pensia anticipata sau anticipata nu sunt avantajoase in acest caz deoarece le puteti obtine la varsta de 60 ani.
2 Daca nu vi se recunoaste stagiul de 3 ani si 6 luni a fi lucrat in conditii speciale.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni, care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 2 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 4 luni adica in data de 05 septembrie 2026.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in data de 05 mai 2026. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare al dv de 35 ani la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 05 mai 2026 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 luna si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1