Subiect "Depunere dosar pensie" Deschis de Gheorghe la data: 04/09/2022 2:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Depunere dosar pensie
Scris de: Gheorghe la data: 04/09/2022 2:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Conform datelor introduse în aplicație,vă rog să- mi spuneți când pot depune dosarul ptr pensionare?Vă mulțumesc!
Re: Depunere dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 04/09/2022 10:34am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 25 aprilie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioada stagiului militar si a facultatii si realizati un stagiu total de cotizare de 46 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in data de 25 aprilie 2022.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1. Anul universitar incepe la 01 octombrie si se incheie la 30 septembrie cu exceptia ultimului an daca angajarea s-a facut inainte de 01 octombrie .
Deci in cazul dv in septembrie 1982 codul corect este "-" iar in luna august 1985 codul corect este "F".
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1988 - septembrie 1989 3 %
Re: Depunere dosar pensie
Scris de: Borza Gheorghe la data: 04/09/2022 12:15pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:În carnetul de muncă perioada sept1985-sept1989(4ani) este notat gr.1 75%
Intrebare:Deoarece în aplicație nu știu să cum să completez aceste date(gr1 75%)vă rog să-mi spuneți ce implică acest lucru?Mulțumesc ptr amabilitate și promptitudine!
Re: Depunere dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 04/10/2022 10:30am
Conform prevederilor Ordinului 50/1990 incadrarea in grupa I de munca se face daca se lucreaza, efectiv, minim 50 % in acel loc de munca.
Insa in cazul in care se lucreaza mai putin de 100 % in un loc de munca in grupa I si restul se lucreaza in conditii normale atunci se ia in calcul ca fiind lucrat in grupa I numai timpul efectiv lucrat in acest loc de munca.
In cazul prezentat de dv nu trebuie sa faceti modificari in programul de calcul insa aceasta situatie modifica modul de calcul al reducerii varstei de pensionare luandu-se in calcul ca fiind lucrat in grupa I in acea perioada numai 3 ani. Adica in total 11 ani lucrati in gr I carora le corespunde o reducere a varstei de pensionare de 5 ani si 6 luni adica pensionarea cu pensie pentru limita de varsta in data de 25 octombrie 2022.
Insa va sfatuim sa mergeti cu carnetul de munca la ghiseul Casei de pensii de care apartineti si sa-i rugati sa va faca ei acest calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1